Według Łysaka w Polskim

W najbliższy piątek w Teatrze Polskim odbędzie się prapremiera "Historii bydgoskich" w reżyserii Pawła Łysaka. Na sztukę składa się kilka 15-20-minutowych monologów, które dotyczą bydgoskiej tożsamości.

Skąd wzięła się w Bydgoszczy Łuczniczka? Co dla miasta zrobił Kazimierz Wielki? Na te i inne pytania odpowie sztuka Artura Pałygi "Historie bydgoskie".

W Teatrze Polskim trwają już ostatnie przygotowania do nowego spektaklu. Tym razem zobaczymy "Historie bydgoskie" Artura Pałygi w reżyserii Pawła Łysaka. Prapremiera odbędzie się 25 października o godzinie 19.

Na sztukę składa się kilka 15-20-minutowych monologów, które dotyczą bydgoskiej tożsamości. "Historie bydgoskie" mają być cykliczne, więc monologi, a także obsada będą zmieniane. Za każdym razem widzowie mają zobaczyć inny spektakl. Czego się z nich dowiemy? Choćby tego, skąd wzięła się w Bydgoszczy Łuczniczka, co dla miasta zrobił król Kazimierz Wielki, jaka słynna śpiewaczka pochodzi z Bydgoszczy...

Scenografię spektaklu przygotowuje Ewa Machnio. Wystąpią: Mieczysław Franaszek, Alicja Mozga, Roland Nowak i Jakub Ulewicz.

Nie jest to pierwsza sztuka Pałygi, dotykająca bydgoskiej problematyki. Teatr Polski pokazał już "Truskawkową niedzielę" w reżyserii Grażyny Kani, odnoszącą się do tzw. krwawej niedzieli, a także "Szwoleżerów" w reż. Jana Klaty, która to sztuka z Bydgoszczą miała o tyle związek, że opowiadała o żużlowcach.

Z kolei w ramach niedawnego Festiwalu Prapremier zobaczyliśmy spektakl "Zachem. Interwencja", przygotowany na podstawie rozmów z byłymi pracownikami likwidowanego Zachemu.

"Historie bydgoskie" otwierają listę premier Teatru Polskiego w tym sezonie. Na listopad zespół przygotował premierę "Skąpca" według Moliera, a w wydaniu dramaturga Michała Buszewicza i reżyserki Eweliny Marciniak. W walentynki przyszłego roku coś dla młodszej widowni - prapremiera "Plastusio-wego pamiętnika". Na marzec zaplanowana jest premiera spektaklu według Elfriede Jelinek. To "Cień. Eurydyka mówi" przygotowywana w koprodukcji z warszawskim Teatrem IMKA. W kwietniu Wojciech Faruga pokaże swoją interpretację "Trędowatej" Heleny Mniszkówny, a w czerwcu - premiera "Idioty" wg Dostojewskiego. Wyreżyseruje ją Konstantin Bogomołow.Jarosław Jakubowski
Express Bydgoski
23 października 2013
Spektakle
Historie bydgoskie
Portrety
Artur Pałyga