Węgierska opera

Węgry, rok 1213. Królowa Gertruda podczas nieobecności króla Andrzeja trwoni pieniądze na wystawne uczty i zabawy, wpędzając resztę kraju w ubóstwo

Świadkiem tego jest wizytujący prowincję Bánk, tytułowy palatyn. Co gorsza, brat Gertrudy, Otto, nie ustaje w próbach uwiedzenia żony Bánka, pięknej Melindy. To głównie z tego powodu Bánk daje się przekonać grupie magnatów do udziału w spisku przeciw Gertrudzie. „Bánk Bán” to trójaktowa opera napisana w 1861 roku, libretto, autorstwa Béniego Egressyego, oparte jest na sztuce Józsefa Katony o tym samym tytule i opowiada o okolicznościach zabójstwa królowej Gertrudy Merańskiej, żony króla Andrzeja II.

Gościnny występ artystów teatru Csokonai z Debreczyna, którzy zaprezentują najpopularniejszą operę węgierskiego kompozytora Ferenca Erkela. Spektakl operowy jest wydarzeniem artystycznym towarzyszącym zakończeniu Przewodnictwa Węgier w Radzie Unii Europejskiej i przekazaniu Przewodnictwa Polsce.

„Bánk Bán” – Ferenc Erkel – Teatr Csokonai z Węgier; reż. Attila Vidnyánszky, scenogr. i kostiumy: Bilozub Oleksandr choreogr. Gábor Katona, dyrektor chóru Péter Pálinkás. Wyst.: Atilla B. Kiss, Borbála Keszei, Zoltán Fazekas Bátki, Lajos Wagner, István Kovács i inni(-)
Ultramaryna
28 czerwca 2011