Wernisaż na Antresoli

Premierze spektaklu, na który złożą się dwie opery - „Pajace" R. Leoncavalla i „Gianni Schicchi" G. Pucciniego (23 marca 2018, Opera Krakowska) towarzyszyć będzie wystawa prac wybitnego krakowskiego artysty Piotra Suchodolskiego. Zainauguruje ją wernisaż w dniu 20 marca o godz. 17.30 (Antresola Opery Krakowskiej). Piotr Suchodolski jest autorem plakatów do wyżej wymienionych spektakli, stworzył także projekt graficzny płyty „Per due Donne", wydanej przez Operę Krakowską.

„Wystawa «znalezione» jest swego rodzaju propozycją prezentacji kilku sfer mojej twórczości w odniesieniu do czasu i trwającej w nim artystycznej podróży" - mówi Piotr Suchodolski. „Wybrane prace stanowią znaleziony wycinek mojej twórczości ostatnich kilku lat. Eksponowana kolekcja skierowana jest do coraz bardziej świadomych estetycznie odbiorców.

Zastosowanie różnorodnych środków wyrazu w trakcie realizacji prac, pozwala na indywidualną interpretację odbioru obiektów, gdzie istotnym czynnikiem jest wrażliwość i charakter upodobań estetycznych odbiorcy. Tworzenie zamierzonej kompozycji, rzeźby czy obiektu poprzez stosowanie uproszczeń, zgeometryzowanie formy, linearność, wyrazisty kontur, płaskie traktowanie koloru, rodzi im przypisaną aurę i ma znaczący wpływ na otoczenie w którym się znalazło. A zatem sztuka zaczyna wtedy nabierać wartości użytkowych i odmienia miejsce" - dodaje.

Piotr Suchodolski ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych w Pracowni Multimedialnej na Wydziale Rzeźby. Jako artysta doświadczenia zawodowe zdobywał m.in. w Maastricht i w Nowym Jorku. Z gracją porusza się w różnych obszarach sztuki będąc otwartym na nowe odkrycia. To twórca wszechstronny: rzeźbiarz, malarz, rysownik, grafik, fotograf, instalator i designer. Jest też wykładowcą oraz inicjatorem warsztatów twórczych. Członek Royal British Society of Sculptors w Londynie.

Ekspozycję będzie można oglądać w „Galerii Opera" na Antresoli Opery Krakowskiej od 20 marca do 30 kwietnia 2018 podczas wszystkich spektakli (na godzinę przed rozpoczęciem przedstawienia).(-) (-)
Materiał Opery
15 marca 2018