"Wesele" w poniedziałek na żywo w radiu

Słuchowisko na podstawie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Seweryna wyemitowane zostanie na żywo, z udziałem publiczności, w poniedziałek na antenie Radia Kraków. W obsadzie znaleźli się m.in. Anna Dymna, Krzysztof Globisz, Anna Polony i Jerzy Trela.

Słuchowisko realizowane jest z okazji przypadającej w 2012 roku 85. rocznicy powstania krakowskiej rozgłośni oraz 111. rocznicy prapremiery "Wesela".

- Mnie to napawa wielką radością i otuchą, że zaprezentowany zostanie cały tekst "Wesela" w sposób szczególny: w bezpośredniej transmisji radiowej z udziałem najwybitniejszych aktorów i muzyków - mówił podczas piątkowej konferencji prasowej Andrzej Seweryn.

Jak podkreślił, tekst dramatu zostanie zaprezentowany w całości, bez skrótów. - Uważam, że skoro tak wielki artysta, jak Wyspiański, coś napisał, coś miał na myśli, to ja nawet nie muszę go rozumieć, ale mam obowiązek go zaprezentować - dodał reżyser.

Według niego nie miał problemów z obsadzeniem ról, bowiem chciał, aby w słuchowisku zagrali najznakomitsi krakowscy aktorzy. - Mamy jedną z najlepszych obsad w tym kraju - przekonywał.

W poniedziałek o godzinie 18 w Studiu Radia Kraków z dramatem Wyspiańskiego zmierzą się m.in.: Anna Dymna jako Gospodyni, Krzysztof Globisz jako Gospodarz, Anna Polony w roli Kliminy, Jerzy Trela - Wernyhory. Rolę Radczyni zagra legenda Starego Teatru - Izabela Olszewska, zaś postać Żyda stworzy najsłynniejszy polski interpretator tej roli - Jerzy Nowak. Rachelę zagra Małgorzata Hajewska-Krzysztofik.

W radiowym "Weselu" pojawią się także aktorzy znani widzom z polskich seriali - Artur Dziurman czy Radosław Krzyżowski. W roli Panny Młodej usłyszymy Hankę Wójciak - wybraną w castingu, Pana Młodego zagra Krzysztof Zawadzki, Marysię - Sandra Korzeniak, Stańczyka - Roman Gancarczyk.

Anna Polony, odtwarzająca rolę Kliminy, przyznała, że przed poniedziałkowym wieczorem czuje wielkie napięcie i tremę, ale także podniecenie, bowiem aktorom przyjdzie się zmierzyć z niezwykłym zadaniem: przedstawieniem dramatu Wyspiańskiego na żywo w radiu, a ponadto z udziałem publiczności na widowni.

- Reżyser powiedział, że nie wolno nam się pomylić - zaznaczyła aktorka. Jak przyznała, cieszy się z tej niewielkiej roli, bo w teatrze by jej nie zagrała, bo jest "trochę za mała, za stara".

Muzykę do słuchowiska skomponował Olo Walicki - kontrabasista, kompozytor i producent.

Prezes Radia Kraków Marcin Pulit podkreślił, że dla rozgłośni jest to najważniejsze i najtrudniejsze przedsięwzięcie programowo - artystyczne w 85-letniej historii. Nie jest ono finansowane ze środków abonamentowych. W tym wypadku całość kosztów pokrywana jest przez sponsorów.(-)
PAP
11 lutego 2012