Widzieć to, czego nie widzą inni

Od kilku dni na scenie PWST wrocławskiego Hotelu Savoy przy Pl. Kościuszki można oglądać spektakl dyplomowy IV roku Wydziału Lalkarskiego. Jest to "Historia o ptaku Cis" - muzyczna opowieść nie tylko dla dzieci

"Historia o ptaku Cis" to dramat Joanny Kulmowej o tracącej wzrok Zorzy, która dzięki pomocy bliskich i niezwykłej mocy dziecęcej wyobraźni potrafi dostrzec wspaniałość świata. Studenci zapraszają dzieci na wyprawę w poszukiwaniu magicznego ptaka Cis codziennie do najbliższego piątku - 17 grudnia o g 10. Przedstawienie wyreżyserował były dyrektor Wrocławskiego Teatru Lalek Aleksander Maksymiak.

Joanna Kulmowa tak pisze oswoim tekście - "Napisałam historię o ptaku Cis. A właściwie nie napisałam. Nie, ja ją sobie wymyśliłam. Bo ja jestem trochę taka, jak Wniedzielęurodzony; lubię siedzieć i marzyć. A trochę taka jestem jak Zorza: widzę to, czego inni nie widzą.  A trochę jak Flacha: lubię opowiadać dzieciom smutnym o rzeczach kolorowych. A trochę jak Marynia: lubię zeszywać świat z różnych kawałeczków. A najbardziej jak Doremus; lubię grać, żeby ludziom było dobrze. Chcę wyśpiewać im różnobarwnego, świecącego ptaka Cis.  Wiec marzyłam, jak to byłoby pięknie, gdyby ludzie z jednego podwórka Zaprzyjaźnili się naprawdę. Gdyby zauważyli, że mieszka między nimi dziewczynka, która kocha ich wszystkich; wszystkich Flachę, i Marynię, i   Wniedzielęurodzonego, i Ptasznika, a najbardziej Doremusa i jego granie. Granie, z którego wyfruwa ptak Cis. I jak byłoby pięknie, gdyby ci sąsiedzi chcieli oddać dziewczynce to, co Najbardziej kocha. Trąbkę i ptaka Cis. Wszystkie barwy świata. Pomarzyłam, pomarzyłam – i stało się właśnie tak, jak myślałam. Gruby Szef musiał oddać Zorzę, bo była szczęściem swojego brata, Doremusa. A ludzie ze smutnego podwórka odkupili trąbkę i podwórko stało się piękne, bo wszyscy pokochali ptaka Cis i kolorową muzykę. Bo każdy zrobił coś dobrego dla innych.  Tak, to byłoby wszystko. Gdyby nie to, że znowu się da i będę marzyła. O ptakach, o trąbkach, o szkiełkach. Może z innych szkiełek narodzi się inna historia?  Zielona o księżycu? Czerwona o róży ? Niebieska o kroplach rosy ? Nie wiem. Jakaś kolorowa, bardzo prawdziwa bajka."(-)
Materiały Organizatorów
14 grudnia 2010
Teatry
PWST Wrocław