Wielkie granie na małych instrumentach

Przed nami jeszcze dwa przedstawienia w ramach letniego festiwalu teatralnego Przyjaciele Nowego Wychodzą Na Ulice. We wtorek, 23 sierpnia, Małe Instrumenty zaprezentują "Elektrownię Dźwięku" - szalony spektakl muzyczny wykonany przy użyciu profesjonalnych instrumentów niewielkich rozmiarów, dźwiękowych zabawek, kuriozalnych wynalazków muzycznych i całej masie drobiazgowych przedmiotów wydających dźwięki

Zespół Małe Instrumenty został założony przez Pawła Romańczuka w 2006 roku - kolejno dołączyli: Marcin Ożóg, Maciek Markowski, Tomasz Orszulak, Jędrek Kuziela i Maciek Bączyk. Grupa w pełnym składzie zadebiutowała na Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty w 2007 roku.

Koncentrują się na poszukiwaniach dźwiękowych. Instrumentarium określające zakres tych brzmieniowych eksperymentów to wciąż poszerzająca się grupa profesjonalnych instrumentów niewielkich rozmiarów i właściwie wszystkiego z czego można wydobyć dźwięk. W ten sposób konstruowana muzyka eksponuje niepowtarzalny charakter barw, czasem piękny i kunsztowny, czasem zaskakujący i odkrywczy. Zdarza się, że ujawnia ułomności brzmienia i cieszy ograniczeniami.

"Elektrownia Dźwięku", którą usłyszymy na podwórku przy ul. Piotrkowskiej 17 to spektakl przygotowany w ramach konkursu nurtu OFF 29. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, uhonorowany tamtejszym Grand Prix. Dźwiękowa opowieść o fikcyjnych sposobach przetwarzania dźwięku w światło. Instrumenty użyte do tego celu współpracują w muzyce i na scenie z dźwięko-świetlnymi maszynami przygotowanymi przez zespół. Całość, osnuta w iluzoryczną fabułę pracy tytułowej "Elektrowni Dźwięku" jest odważnym połączeniem pracy mechanizmów dźwiękowych z kompozycjami charakterystycznymi dla maszynowej rzeczywistości wyimaginowanej fabryki światła.(anp)
Polska Dziennik Łodzki
20 sierpnia 2011