Wilczewska, Biedroń i Chyła laureatami Nagrody Młodzi Twórcy Kultury 2018

W tym roku do grona laureatów Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury dołączyli: Piotr Biedroń - aktor Teatru Wybrzeże, jazzman Tomasz Chyła, który otrzymał także Nagrodę Publiczności, oraz dyrygentka chóralna Anna Wilczewska.

Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury zostały przyznane już po raz 19. i jak co roku trzech laureatów wybierała Kapituła, a jednego - publiczność w drodze internetowego głosowania na łamach Gazety Wyborczej, która jest współorganizatorem, wraz z Miastem Gdańsk, tego plebiscytu.

Na uroczystości, która odbyła się w piątek, 30 listopada 2018 r., w Klubie Żak, statuetki autorstwa Tomasza Radziewicza powędrowały do rąk muzyków - jazzmana Tomasza Chyły i dyrygentki Anny Wilczewskiej oraz aktora - Piotra Biedronia. Internauci najwyżej ocenili i przyznali mu Nagrodę Publiczności również Tomasza Chyłę.

Kim są laureaci?

Piotr Biedroń, aktor związany z Teatrem Wybrzeże od 2011 roku, został nagrodzony za spektakularną rolę marynarza w spektaklu "Urodziny, czyli ceremonie żałobne w czas radosnego święta" oraz za kreację Neda Alleyna i jego widowiskową śmierć w spektaklu "Zakochany Szekspir". Biedroń to jeden z wyróżniających się aktorów zespołu, którego właściwie każda kreacja budzi ogromne zainteresowanie, a możemy go podziwiać w jeszcze 13 innych spektaklach na scenie Wybrzeża: to świetny Nick w "Kto się boi Virginii Woolf", fantastyczny doktor Caius w "Wesołych kumoszkach z Windsoru" czy Cezary Baryka w "Przedwiośniu".

Biedroń nominowany do Nagrody Młodych Twórców był już trzykrotnie, ostatnio przegrał walkę o nią z kolegą z teatru, Michałem Jarosem. Tym razem jednak to jego role zostały ocenione najwyżej.

Tomasz Chyła to skrzypek jazzowy, kompozytor i dyrygent, absolwent Gdańskiej Akademii Muzycznej. Otrzymał nagrodę za znakomicie przyjętą debiutancką płytę "Eternal Entropy" oraz zdobycie Grand Prix 40. Międzynarodowego Festiwalu „Jazz Juniors" w Krakowie wraz z zespołem Tomasz Chyła Quintet.

"Eternal Entropy" pojawiła się na rynku w maju 2017 roku i od razu wzbudziła pozytywne opinie krytyków. Znalazła się też na liście tegorocznych nominowanych w plebiscycie Nagród Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2018 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku.

W 2016 r. Chyła wydał książkę pt. Historia chóru Pięciolinia. Jest też pomysłodawcą, i od 2014 roku dyrektorem artystycznym, Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni Sakralnej „Pater Noster" w Strzepczu. W ostatnich latach zdobywał najwyższe laury na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych z zespołem wokalnym Art'n'Voices. Do niego trafiła też Nagroda Publiczności.

Annę Wilczewską uhonorowano za zdobycie II nagrody na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Llangollen International Musical Eisteddfod w Walii oraz za docenianą również na świecie płytę „Song of the North". Anna Wilczewska jest założycielką i dyrygentką Chóru Kameralnego "441 Hz" oraz Młodzieżowego Chóru Mieszanego "Cantilena" Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gdańsku. Z chórami, które prowadzi zdobyła liczne nagrody na prestiżowych festiwalach, m.in.: Grand Prix 12. Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Mundus Cantat" w Sopocie (2016). Została też nagrodzona odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej" za całokształt działalności artystycznej oraz wyróżniona wieloma stypendiami kulturalnymi. Wilczewska jst pracowniczką Akademii Muzycznej w Gdańsku i kuratorką regionu pomorskiego programu Śpiewająca Polska.

Laureaci, oprócz dyplomów i statuetek otrzymali też nagrody pieniężne - w tym roku podwyższone do kwoty 10 tys zł brutto.

- Życzymy Wam, żebyście podbijali nie tylko polskie, europejskie, ale też globalne wioski artystyczne - mówił gratulując nagrodzonym Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Byście przebijali wszystkie sufity i zajmowali najlepsze miejsca, ale najważniejsze, żebyście byli szczęślliwi jako ludzie.

Lureaci tegorocznego konkursu dla Młodych Twórców Kultury wraz z prezydentem Gdańska. Od lewej: jazzman Tomasz Chyła, aktorka Magdalena Gorzelańczyk, dyrygentka Anna Wilczewska, projektantka Marta Flisykowska, graficzka Natalia Uryniuk, aktor Piotr Biedroń. Po lewej prowadząca Galę - Barbara Świąder-Puchowska
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Kapituła obradowała 7 listopada w składzie: Marek Bumblis – przewodniczący Komisji Kultury i Turystyki Rady Miasta Gdańska poprzedniej kadencji; prof. zw. dr hab. Marek Rocławski – przedstawiciel Akademii Muzycznej w Gdańsku – prorektor ds. artystycznych i współpracy z zagranicą; dr hab. Arnold Kłonczyński, prof. UG – przedstawiciel Uniwersytetu Gdańskiego – prorektor ds. studenckich; Ewa Adamska – kierownik Referatu ds. Mecenatu Kultury Biura Prezydenta ds. Kultury oraz Emil Miszk – reprezentujący zespół Algorhythm, Klaudiusz Grabowski, Michał Jaros i Kamil Kocurek – ubiegłoroczni laureaci; a także dziennikarki Małgorzata Muraszko z Gazety Wyborczej Trójmiasto oraz Ewa Palińska z portalu trojmiasto.pl.

Galę poprowadziła dr Barbara Świąder-Puchowska z Uniwersytetu Gdańskiego. Wydarzenie zakończył znakomity koncert zespołu Chyła Quintet.(-) (-)
Materiał organizatora
1 grudnia 2018
Portrety
Piotr Biedroń