Wincenty Kwaśniok nie żyje

Teatr Baj Pomorski z przykrością zawiadamia, że 20 stycznia 2012 roku zmarł emerytowany aktor toruńskiego teatru, pan Wincenty Kwaśniok.

Wincenty Kwaśniok - urodził się 18 lipca 1924 roku w Chorzowie. Miał na swoim koncie prawie 150 ról i setki zagranych przedstawień.

Współpracował ze scenę lalkową w Katowicach i w Opolu. W 1958 roku na stałe związał się z Teatrem "Baj Pomorski" w Toruniu. Jego przygoda teatralna rozpoczęła się od trzymiesięcznego kursu dla reżyserów i kierowników teatrów ochotniczych w Katowicach. Pacynka zbója, wykonana jako zadanie na kursie, otworzyła mu drogę na profesjonalną scenę.

Został zaproszony do pracy w teatrze lalkowym w Katowicach, gdzie zagrał swą pierwszą rolę - Jeża w bajce o Gąsiorku. Na katowickiej scenie zagrał m. in. Szewczyka Dratewkę, potem przyszły zarówno role lalkowe, jak i grane w żywym planie. Mistrzowsko opanował warsztat lalkarza i zachwycał swymi umiejętnościami do ostatnich dni, kiedy z pacynką-Grzesiem odwiedzał przyjaciół w teatrze i dzieci, szczególnie te najbardziej potrzebujące uśmiechu - w szpitalu. Do jego niezapomnianych ról należały: postać Piszczałki w "Przyjacielu wesołego diabła", Koziołka Matołka, Błazna Toto w "Szaradzie profesora Greniusa" i Lajkonika w "Flisaku i Przydróżce".

Pacynka Grzesia otwierała przed Wincentym Kwaśniokiem serca wielu dzieci, a dorosłym pozwalała wrócić w krainę pierwszych dziecięcych spotkań z teatrem. Jego opowieści i piękne recytacje przywoływały przedstawienia, które zapisały się w historii sceny lalkowej.

Uczestniczył w niemal wszystkich wydarzeniach teatralnych. W roku 2011 był jurorem Związku Artystów Scen Polskich podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek SPOTKANIA. Od kilkunastu lat śpiewał w chórze przy parafii Ojca Kolbego na Rubinkowie.(-)
Materiały Teatru
24 stycznia 2012