Wiosenne Kontestacje

Po raz dziesiąty w Lublinie oglądać możemy niezależne teatry z całego kraju. 5. maja wystartował X Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny ,,Kontestacje". W programie imprezy oprócz spektakli znalazły się m.in. filmy, wykłady otwarte i warsztaty teatralne.
Festiwal ,,Kontestacje" to wyjątkowe spotkanie z niebanalnym, niezależnym teatrem. Jego głównym założeniem jest sprzeciw wobec zastanych schematów, a także aktywizacja studenckiego środowiska do zainteresowania teatrem. Dotychczas ,,Kontestacje" odbywały się na przełomie listopada i grudnia. Tegoroczna, nietypowa, bo wiosenna edycja została wpisana w program lubelskich Dni Kultury Studenckiej.


Festiwal rozpocznie spektakl Janusza Stolarskiego „Zemsta Czerwonych Bucików". Przedstawienie w ironiczny sposób opowiada historię artysty pracującego w amerykańskim show biznesie, który kiedyś był sławną, dziecięcą gwiazdą i sensacją podróżnych scen. W Ogródku Teatralnym (plac przed Chatką Żaka), stworzonym na czas festiwalu, przewidziano również Kino teatralne i otwarte zajęcia teatrologiczne z wykładowcami z Zakładu Teatrologii UMCS. Chętni będą mogli wziąć udział również w warsztatach poprowadzonych przez grupę No Potatoes i Lubelski Teatr Tańca.

- Zdecydowaliśmy, że w tej edycji nie będzie polityki. Jest wiosna, rozpoczynają się juwenalia, dlatego wybraliśmy spektakle w nieco innej tematyce niż do tej pory. Mamy nadzieję, że scena po raz kolejny stanie się przestrzenią, w której młodzi aktorzy pokażą siebie, swoje marzenia, ale także problemy – wyjaśnia Daniel Adamczyk, kurator ,,Kontestacji".

Chociaż festiwal będzie trwał cały tydzień (a nie jak zawsze trzy dni), to najwięcej przedstawień odbędzie się od czwartku do soboty. W jubileuszowej edycji ,,Kontestacji" wezmą udział grupy teatralne z Łodzi, Warszawy, Wrocławia czy Poznania. 8. maja wystąpią: lubelski GTWPL, Grupa Kijo oraz Piła i Harfa. W piątek odbędzie się m.in. performatywne czytanie poezji w reżyserii Jacka Timingeriu. Następnego dnia zaprezentują się: Mateusz Nowak ze spektaklem ,,Od przodu i od tyłu", Teatr Kingdom of Curvy Fork w przedstawieniu ,,Tożsamość" oraz Furu Fundacja z inscenizacją ,,Mamuna czyli Baba-Dziwo". ,,Kontestacje" potrwają do 10 maja. Spektakle odbywać się będę w lubelskiej Chatce Żaka.

Festiwal, powstały w 2005 roku przy Akademickim Centrum Kultury „Chatka Żaka", nawiązuje do ruchu teatralnego, który narodził się w środowisku studenckim Lublina w latach 70. i 80. Nazwa ,,Kontestacje" ma odzwierciedlać poszukiwanie teatrów, które odznacza krytycyzm wobec współczesnych realiów i bunt przeciw ogólnie przyjętym normom estetyki scenicznej. Pomysłodawcą i pierwszym komisarzem festiwalu był Szymon Pietrasiewicz. Od 2010 roku imprezą kieruje Daniel Adamczyk.

 



Aleksandra Pucułek
Dziennik Teatralny Lublin
6 maja 2014