Wkrótce premiera w Operze

Opera Śląska w Bytomiu jest w trakcie przygotowań do najnowszej premiery - opery Giuseppe Verdiego - "Moc przeznaczenia". Premierowy spektakl odbędzie się 18 marca 2017 r. o godz. 18.00, kolejne przedstawienia - 19, 25, 26 i 28 marca i 17 kwietnia br.

Reżyserem i scenografem przedstawienia jest Tomasz Konina - znakomity twórca, autor wielu inscenizacji operowych bardzo wysoko ocenianych przez publiczność i krytyków.

Opery Verdiego cieszą się na bytomskiej scenie szczególną popularnością; tradycja verdiowska sięga tu najdawniejszych lat - od m.in. historycznej inscenizacji "Traviaty" z 1946 roku, przez legendarne "Nabucco" (1983), widowiskową "Aidę" (2005) i zjawiskowego "Don Carlosa" - nagrodzonego Złotą Maską w kategorii Spektakl Roku 2011. Tym razem na afisz trafia "Moc przeznaczenia" - 25. premierowa realizacja dzieła Verdiego w Operze Śląskiej. I jest to wydarzenie rangi szczególnej, bowiem Opera Śląska - obecnie jako jedyna w Polsce - dołączy teraz do grona najciekawszych scen operowych świata mających ten tytuł w swoim repertuarze. Dodajmy także, że jedyna inscenizacja tego tytułu w Bytomiu miała miejscu w roku 1961 w reżyserii i inscenizacji Zbigniewa Zbrojewskiego, pod kierownictwem muzycznym Romana Mackiewicza i w scenografii Tadeusza Gryglewskiego.

Przed nami wielkie widowisko operowe ze wspaniałymi kostiumami Joanny Jaśko-Sroki i choreografią Moniki Myśliwiec. Pierwsza premiera nowej dyrekcji Opery Śląskiej, z udziałem solistów, chóru, baletu i orkiestry pod batutą młodego, niezwykle zdolnego dyrygenta Jakuba Kontza i w reżyserii Tomasza Koniny, którego spektakle podziwiała publiczność Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery Krakowskiej czy Teatru Wielkiego w Poznaniu.

"Moc przeznaczenia" Giuseppe Verdiego, jedna z najdoskonalszych partytur uwielbianego przez publiczność na całym świecie włoskiego kompozytora, to opera o miłości, wojnie, przyjaźni i wierze w Boga. Jest tu wszystko, co najlepsze w tak cenionym przez widzów gatunku, jakim jest opera: wzruszenie i śmiech, widowiskowość i intymność. Od tragicznych scen po sceny komiczne rodem z opery buffo. Muzyczne arcydzieło pełne barw i emocji. Opowieść, obok której nie da się przejść obojętnie.

Verdi napisał "Moc przeznaczenia" w 1862 r. dla Carskiego Teatru Operowego w Petersburgu wg libretta Francesca Marii Piave, zainspirowany hiszpańskim dramatem "Don Alvaro" pióra księcia Angela de Saavedry. Premiera zakończyła się sporym sukcesem, a sam kompozytor otrzymał od cara order Świętego Stanisława. Jednak w wyniku pewnych nieprzychylnych okoliczności i nagonki w prasie przeciw kompozytorowi, Verdi przygotował po kilku latach nową wersję opery, która została wystawiona w 1869 r. w mediolańskiej La Scali i z biegiem czasu zdobyła sobie zasłużone powodzenie, by po dziś dzień być zaliczaną do kanonu największych - choć rzadko wystawianych - arcydzieł włoskiej muzyki operowej.(-)
Materiał Opery
6 marca 2017
Spektakle
Moc przeznaczenia
Portrety
Tomasz Konina