Wkrótce w TR Warszawa

Wkróte premiera "Męczenników" w reżyserii Grzegorza Jarzyny.

Lidka, uczennica warszawskiego liceum, szuka w Biblii odpowiedzi na pytanie, kim jest i po co żyje. Nagła zmiana jej zainteresowań i zachowania, budzi niepokój ojca, jest niezrozumiała dla rówieśników i nauczycieli. Ale dla Lidki opinia otoczenia się nie liczy. Jest jeden cel i jedna prawda, dla których trzeba poświęcić wszystko.

Spektakl Grzegorza Jarzyny podejmuje próbę analizy mechanizmu fanatyzmu, z którym konfrontuje się współczesny świat. To dramatyczna opowieść o ludziach, gotowych zapłacić najwyższą ceną za wartości, w które wierzą. Skąd bierze się taki rodzaj determinacji? Jak rodzą się ekstremizmy religijne i polityczne? Czym jest wiara dla współczesnego człowieka? Gdzie jest jej miejsce w liberalnym systemie? Czego boi się dzisiejsza Europa? Czego boimy się my?

LIDKA:
Inne religie mają bojowników o wiarę, męczenników, którzy za swoich fałszywych bogów bez wahania oddają życie. A my? Którego stać dzisiaj na taki czyn? Wszyscy uważają, że trzeba rozmawiać i znajdować kompromis, że „Kazanie na Górze" traktuje tylko o tolerancji, że człowiek zamiast dwóch policzków powinien mieć ich tysiąc, żeby je nadstawiać jeden po drugim, w nieskończoność. Myślicie tak, ponieważ nie czytacie Księgi. Ponieważ Pan mówi: „Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz" (Mt 10, 34). (...) I dlatego nie chodzi o to, żeby być miłym i jakoś tam żyć dla jakiejś tam wiary.
(fragment scenariusza)

Marius von Mayenburg (1972) - niemiecki dramatopisarz i reżyser. Studiował literaturę starogermańską oraz dramaturgię w Hochschule der Künste. Był dramaturgiem prowadzonej przez Thomasa Ostermeiera scenie Die Baracke przy Deutsches Theater w Berlinie. Od kilku lat pełni funkcję autora rezydenta w Schaubühne am Lehniner Platz. Do jego najważniejszych i najczęściej wystawianych utworów należą „Ogień w głowie", „Pasożyty", „Kamień" i „Brzydal". Prapremiera „Męczenników" miała miejsce w 2011 roku w Schaubühne w Berlinie.
Licencjodawca praw autorskich: Agencja ADiT Elżbieta Manthey(-)
Materiał Teatru
6 marca 2015
Spektakle
Męczennicy
Teatry
TR Warszawa