Wnętrze czarodziejskiej góry Wenus

W sobotę 21 lutego o godz. 18.00 na scenę Opery Śląskiej w Bytomiu powróci "Tannhauser", opera dramatyczna w 3 aktach Ryszarda Wagnera. Kolejne spektakle: 23.02 (poniedziałek), godz. 18.00 - scena Teatru Śląskiego w Katowicach; 14. i 15.03 o g. 18.00 - scena Opery Śląskiej w Bytomiu.

"Tannhauser" był przygotowany w Operze Śląskiej z okazji obchodów stulecia gmachu bytomskiej Opery W 2001 roku i do dzisiaj pozostał jednym z jej najlepszych i najbardziej prestiżowych spektakli.

Spektakl został nagrodzony Złotą Maską, przyznaną w kategorii "Reżyseria" Laco Adamikowi.

Szerokim echem odbiła się także adaptacja tego tytułu w zabytkowej hali Elektrociepłowni Szombierki z roku 2010.

W scenicznej historii Opery Śląskiej po raz pierwszy dzieło Ryszarda Wagnera - opera "Holender tułacz" - pojawiło się w roku 1964.

Kolejną inscenizacją dzieła Wagnera na bytomskiej scenie był dopiero "Tannhauser" z roku 2001.

Tannhauser" należy do tzw. "romantycznej trylogii" Wagnera, komponowanej w latach 40. XIX wieku, w skład której wchodzą także "Holender tułacz" i "Lohengrin".

Średniowieczny minnesinger imieniem Tannhauser istniał naprawdę i był wybitnym twórcą pieśni opiewających miłość "niższego rzędu".

Wedle ludowych podań udał się do wnętrza czarodziejskiej góry Wenus, lokowanej w Turyngii koło Eisenach. Strawił tam długi czas na miłosnych uciechach, a kiedy znudzony opuścił boginię i odbył wędrówkę do Rzymu, nie otrzymał przebaczenia. Zły wracał do Wenus, jednak w drodze nastąpił cud: zazieleniła się pielgrzymia laska i rycerz doznał łaski zbawienia.

Wagner pracował nad "Tannhauserem" wyjątkowo długo, dla kolejnych premier - w Dreźnie (1845), Paryżu (1861), Wiedniu (1875) - sporządzając aż cztery wersje partytury, której dramaturgiczny sens nadają dwie kluczowe sceny: moment, kiedy Tannhauser przesycony namiętnością Wenus domaga się uwolnienia (akt l) i finał, w którym ostateczne uwolnienie przynosi śmierć (akt 3). Między te dwie kulminacje wpisał obraz minnesingerów (akt 2) o nagrodę za pieśń, która najlepiej wyrazi istotę miłości.

Ceny biletów 21.02:100,80, 50 zł (normalne), 95, 75,45 zł (ulgowe). Pozostałe spektakle: 40-60 zł.(-)
Materiał Teatru
21 lutego 2015
Spektakle
Tannhäuser