Wojny domowe

Denis Kelly mówi o sobie, że lubi się bać. Podobną dawkę strachu serwuje widzom swojego dramatu "Sieroty", który w Teatrze Powszechnym przygotowuje Grażyna Kania. Będzie to polska prapremiera tej sztuki

Helen i Danny organizują romantyczną kolację przy świecach. Zamierzają świętować fakt, że Helen znów jest w ciąży. Przerywa im brat Helen Liam, który cały zakrwawiony wpada do ich domu. Początkowo twierdzi, że usiłował pomóc rannemu. Danny szybko nabiera podejrzeń co do jego opowieści i próbuje zawiadomić policję. Helen staje jednak w obronie brata, któremu już wcześniej zdarzało się mieć kłopoty z prawem. W trakcie kłótni wychodzą na jaw mroczne tajemnice z przeszłości rodzeństwa.

- Tekst Kelly\'ego to także krytyka narzucanych przez media wzorów życia oraz bezkompromisowy atak na polityczną poprawność - mówi Grażyna.

Reżyserka nie pierwszy raz bierze na warsztat ostry, kontrowersyjny dramat. Po kilku latach pracy na scenach niemieckich w 2002 roku w Teatrze Wybrzeże wystawiła "Beczkę prochu" Dejana Dukovskiego o konsekwencjach wojny bałkańskiej. W Teatrze Dramatycznym mogliśmy oglądać od 2006 roku "Blackbird" Davida Harrowera o związku dojrzałego mężczyzny i dwunastolatki.

Kelly, brytyjski dramaturg, budzi w Anglii spore zainteresowanie swoimi dramatami poruszającymi tematy społeczne i polityczne w scenerii wielokulturowego miasta. Do teatru trafił przypadkiem - pracując w supermarkecie, poznał członków lokalnej grupy teatralnej Barnet Drama Centre. Pierwszy dramat "Debris" napisał, mając 30 lat.

W Polsce nadal jest postacią mało znaną, choć w łódzkim Teatrze im. Stefana Jaracza w 2008 roku wystawiono drugi wydany przez niego dramat - "Osamę bohatera" w tłumaczeniu Jacka Poniedziałka.Agnieszka Rataj
Rzeczpospolita
2 kwietnia 2011
Spektakle
Sieroty