Wrocławski Teatr Polski bez Kingi Preis

Gwiazda wrocławskiego Teatru Polskiego Kinga Preis chwilowo zrezygnowała z etatu w Teatrze. - Umówiliśmy się, że będziemy współpracować w przyszłym sezonie - mówi Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego.

Dlaczego znana aktorka zrezygnowała ze sceny, na której debiutowała tytułową rolą w w "Kasi z Heilbronnu albo próbie ognia" Heinricha von Kleista w reż. Jerzego Jarockiego?

- Ma dużo propozycji filmowych, chciała być fair wobec kolegów aktorów i nie blokować etatu - tłumaczy Krzysztof Mieszkowski.

Kiedy stawiała pierwsze kroki na scenie (jeszcze jako studentka wrocławskiej PWST), jej "Kasię z Heilbronnu" dostrzeżono od razu i wyróżniono nagrodą dla najbardziej utalentowanego młodego aktora.

Teraz pracuje m.in. nad rolami w filmie "Anioł", który powstaje według powieści Jerzego Pilcha "Pod Mocnym Aniołem", a film reżyseruje Wojciech Smarzowski oraz w "Mazurku" w reż. Julii Kolberger. Niedawno była świetną Wandą Sochą w filmie "W ciemności" Agnieszki Holland, zagrała także Amelię w "Róży" Wojciecha Smarzowskiego.

W Teatrze Polskim była m.in.: Oną w "Improwizacji wrocławskiej" Tadeusza Różewicza w reż. Andrzeja Wajdy, Polly Peachum w "Operze za trzy grosze" w reż. Macieja Englerta, Klarą w "Przypadku Klary" w reż. Pawła Miśkiewicza. Kinga Preis jest także doskonałą aktorką śpiewającą, laureatką Nagrody Kapituły im. Aleksandra Bardiniego, przyznawanej podczas Przeglądu Piosenki AktorskiejMałgorzata Matuszewska
Polska Gazeta Wrocławska online
24 grudnia 2012
Portrety
Kinga Preis