Współczesna baśń o królewnie

Współczesna baśń o królewnie i rycerzach starających się o jej rękę to najnowsza propozycja Teatru Lalki i Aktora Kubuś. Premiera sztuki "O Pryszczycerzu i Królewnie Pięknotce" Marty Guśniowskiej w reżyserii Piotra-Bogusława Jędrzejaka odbyła się w sobotę.

Spektakl opowiada o inteligentnej, pracowitej i wrażliwej Królewnie Pięknotce, o której rękę ubiega się trzech zalotników: Książę Bławatek, Baron Modniak, Królewicz Piękniewicz. Jest jeszcze szlachetny Rycerz Pryszczycerz, który skrywa swoją twarz. Chcąc wybrać najlepszego męża, Królewna z pomocą czarodziejskich umiejętności Wiedźmiły, poddaje zalotników próbie.

Zdaniem reżysera to klasyczna baśń z dość wyraźnym przesłaniem, ale nasycona ogromnym poczuciem humoru. Historia jednak osadzona jest w świecie współczesnym; każdemu z bohaterów przypisany jest gatunek muzyczny, strój oraz choreografia.

Jak przekonuje reżyser, młodzi widzowie podczas spektaklu będą mogli zaobserwować, jak "robi się teatr". Dzieje się tak dzięki postaci Błazna, który jest łącznikiem między światem baśni a widownią; odkrywa on przed nimi scenę teatralną. Od czasu do czasu aktorzy komentują też to co robią na scenie.

W spektaklu oprócz aktorów pojawiają się też plastikowe lalki inspirowane klockami. Nie zawsze ilustrują daną postać, czasem są odkładane na bok przez aktorów bądź używane jako rekwizyt, np. jako torba czy gitara, czyli tak jak zwykle dzieci robią ze swoimi zabawkami.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 4 lat.

Kielecki Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" rozpoczął swoją działalność w 1955 roku jako stowarzyszenie, które grało spektakle objazdowo. Dziesięć lat później stał się instytucją państwową i otrzymał pierwsze pomieszczenia. W 2005 r. w siedzibie teatru otwarta została pierwsza w Polsce Galeria Lalki Teatralnej. W repertuarze teatru można znaleźć zarówno adaptacje największych polskich, jak i światowych utworów literackich.(-) (-)
(PAP)
28 kwietnia 2014