Wygnany z raju

18 maja 2017 w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu muzycznego pt. „Kandyd, czyli optymizm" w reż. Macieja i Adama Wojtyszków. Na Scenie Głównej wystąpią m.in. Julia Konarska, Dorota Nowakowska, Katarzyna Ucherska, Artur Barciś, Krzysztof Gosztyła, Wojciech Michalak, Tomasz Schuchardt i Jan Janga Tomaszewski.

„Kandyd, czyli optymizm", filozoficzna powiastka napisana przez Voltaire'a, w przekładzie Tadeusza Boya-Żeleńskiego, a dla naszego teatru opracowana przez Macieja Wojtyszkę i Krzysztofa Orzechowskiego, z muzyką Jerzego Derfla.

Opowiada o losach młodzieńca, którego Natura obdarzyła „charakterem najłagodniejszym na świecie". Wychowany w „raju na ziemi", na skutek nieszczęśliwych splotów wydarzeń zostaje z tego raju wygnany i skazany na tułaczkę po świecie. Podobno „najlepszym ze światów", jak powiada o nim inny bohater „Kandyda", filozof Pangloss. Czy rzeczywiście najlepszym? Barwne i niesamowite przygody, których doświadcza naiwny Kandyd, również i nam dają okazję do zaktualizowania naszego poglądu na rzeczywistość.

To sztuka o naturze, sile i granicy optymizmu, utrzymana w klimacie ironii, satyry, sarkazmu, a nierzadko absurdu. Zadziwiające, jak wiele ta osiemnastowieczna powiastka filozoficzna ma wspólnego ze światem, w którym żyjemy.

Nie bez znaczenia jest, że po publikacji w roku 1759 „Kandyd" odniósł ogromny sukces wydawniczy, stając się jednocześnie wielkim skandalem. Książka, którą Voltaire wydał anonimowo, w wielu krajach była zakazywana, oskarżano ją o bluźnierstwo oraz podburzanie do niepokojów politycznych. Ba, pomawiano ją nawet o... antyintelektualizm.

Dziś „Kandyd" należy do kanonu najważniejszych dzieł światowej literatury.(-) (-)
Materiał Teatru
18 maja 2017