Wyjątkowe zajęcia dla maluszków

Maluchy opanowały Scenę Mikro w Teatrze Miejskim w Gliwicach! W niedzielę, 17 lutego, odbyły się tutaj pierwsze warsztaty dla najnajów, czyli dzieci w wieku od 6 do 24 miesięcy. Dla wielu z nich był to pierwszy kontakt z teatrem, a dla wszystkich z pewnością początek pięknej teatralnej przygody.

Niedzielne spotkanie zatytułowane „Pierwszy uśmiech" zainaugurowało cykl zajęć dla maluszków. Kolejne artystyczne warsztaty pt. „Pierwsze kroki" zaplanowano na 17 marca, a następne - „Pierwsze słowo" – odbędą się 14 kwietnia.

Warsztaty będące ewenementem na skalę województwa poprzedzają pierwszy spektakl stworzony dla maluszków, który zostanie wystawiony na deskach gliwickiego teatru. Premiera „Powitania", bo o nim mowa, w reżyserii Bartosza Kurowskiego zaplanowana jest na maj 2019 roku. Reżyser jest pomysłodawcą i zarazem prowadzącym cykl dedykowany przyszłym teatromanom. Jest on także autorem cieszących się ogromnym zainteresowaniem warsztatów „Nie dokazuj!".

Relaksacyjna muzyka, przygaszone światło i gigantyczny stos barwnych poduszek – tak przygotowana sala przyciągała maluchy jak magnes. Zajęcia rozpoczęły się od subtelnych ćwiczeń wyciszających. W dalszej kolejności prowadzący przeprowadził szereg ćwiczeń oddechowych, które można także potraktować jako pogłębiające więź łączącą rodzica z dzieckiem.

Maluchom zaaplikowano olbrzymią dawkę stymulacji. Program pierwszego warsztatu skonstruowano tak, aby dobrać zajęcia sensoryczne wspierające rozwój niemowląt i pobudzające wszystkie zmysły: słuch poprzez graną na żywo muzykę, a dotyk – poprzez możliwość obcowania ze święcącymi kulami oraz pomponami przypominającymi cheerleaderskie. Nie zapomniano także o smaku, ponieważ każdy maluch mógł kosztować bezmlecznej kaszki, a wytężając swój zmysł węchu poczuć zapach lawendy i anyżku. W finale rozegrano mini bitwę na poduszki. Po zakończeniu zajęć maluchy nie chciały opuścić sali. Atmosfera panująca podczas zajęć była fantastyczna.

Zainteresowanie zajęciami dla najnajów jest tak duże, że w niedzielę, 17 lutego, zabrakło biletów na kolejne warsztaty, ale teatr zapowiada uruchomienie kolejnych grup.Magdalena Mikrut-Majeranek
Dziennik Teatralny Katowice
18 lutego 2019