Wyłącznie do młodych

Białostocki Teatr Lalek na swe spektakle ściąga tłumy widzów i jeździ z repertuarem po całym świecie. Podczas wakacji proponuje zaś ciekawe warsztaty

Powoli zbliżamy się do tego, żeby teatr był otwarty również w wakacje. Kiedyś na pewno to nastąpi – mówi Marek Waszkiel, dyrektor BTL- u.

Dodaje, że jeszcze przed wakacjami, najbliższą dużą imprezą, która zagości w murach BTL-u będzie Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich Lalka-nie-lalka.

– To cykliczna impreza organizowana przez Akademię Teatralną w ramach Dni Białegostoku. Na scenie naszego teatru pojawią się przedstawiciele szkół teatralnych z Polski i goście z całego świata – podkreśla Waszkiel.

Od 21 czerwca rusza też realizowany z warszawskim Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego projekt Teatr Polska.

– Chodzi o umożliwienie kontaktu ze sztuką teatralną środowiskom, które na codzień mają utrudniony dostęp do kultury. Objedziemy więc pięć miejscowości. Zaczniemy 21 czerwca od Czyżewa. Po przerwie wakacyjnej przyjdzie czas na spektakle w Zbójnej, Perlejewie, Narwi i Zawadach. Będziemy wystawiać sztukę: Jest królik na księżycu. To idealna propozycja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – przekonuje Waszkiel.

Wyłącznie do młodych ludzi (w wieku od 7 do 13 lat) skierowane są warsztaty w ramach projektu: Lato w teatrze.

– To doskonała propozycja dla dzieci, które z różnych przyczyn wakacje spędzają w mieście. Codziennie od 5 do 18 lipca będą oni mogli uczestniczyć w darmowych warsztatach – wyjaśnia Marek Waszkiel.

Młodzież zostanie podzielona na cztery grupy: teatralną, scenograficzną, muzyczno- taneczną i dziennikarsko- promocyjną. Pod okiem profesjonalistów będą się m.in. uczyć jak operować głosem, czy też poznają tajniki pracy dziennikarzy piszących o kulturze. Efektem finalnym będzie przygotowanie przedstawienia i zapewnienie mu oprawy promocyjno- medialnej.

– Możemy przyjąć 20. uczestników. Zapisy ruszają 15 czerwca od godziny 8 rano. Karty zgłoszeniowe mozna pobrać u nas lub w Przedszkolu Samorządowym nr 26 – informuje dyrektor teatru.

Na warsztaty można też przyjść w najbliższą niedzielę. Od 12.30 do 14.30 będzie się można się dowiedzieć jak tworzy się tzw. lalkę sycylijkę. Warsztat jest płatny. Jedna osoba zapłaci za niego 30 złotych.

W czerwcu teatr będzie wystawiał sztuki: Sindbad, Lis, Księga Dżungli i Szwejk.(art)
Kurier Poranny
22 czerwca 2010