Wystawa "U Byka w Pałacu"

14 września o godzinie 19.00 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się wernisaż wystawy "Starowieyski. U Byka w Pałacu" otwierającej sezon w Galerii Opera.

"U Byka w Pałacu" - taki tytuł nadano wystawie prac Franciszka Starowieyskiego w Galerii Opera w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Plakaty, grafiki, obrazy oraz projekty scenografii do spektakli operowych i teatralnych Jana Byka (taki pseudonim nadał sobie sam artysta) będziemy mogli oglądać od 15 września do 15 listopada 2015 roku w przestrzeni odwzorującej wnętrze barokowego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach; nie zabraknie oryginalnych mebli, zbroi i innych obiektów podworskich.

Goła baba, czarne oczko, kozi cyc i ptasi łeb, ludzko-zwierzęce groteskowe stwory niczym z obrazów Hieronima Bosha - dla jednych odpychające i obsceniczne, dla innych fascynujące, piękne w swojej brzydocie. Jedno nie ulega wątpliwości - to twórczość na najwyższym światowym poziomie, która na zawsze zmieniła oblicze polskiej sztuki współczesnej.

Kolekcjoner, erudyta, sportowiec i w końcu (czy przede wszystkim) polski szlachcic. Na salonach artystycznych Polski Ludowej budził nie mniej kontrowersji i zgorszenia niż Salvador Dali po zachodniej stronie Muru Berlińskiego. Raz na jednym z domów na Sadybie powiesił czterometrową czaszkę, prowokując przeciwko sobie transmitowany przez telewizję proces, który "przegrał z wielkim sukcesem". A wszystko po to, by zaczęto rozmawiać o architekturze osiedli, ponieważ, jak pisał: "Sprawczynią rozmaitego zła w architekturze jest najobrzydliwsza forma życia, jaką znam - demokracja". Sam, adaptując się do nowej powojennej rzeczywistości, nigdy nie sprzeniewierzył się zasadom, które wyniósł z rodzinnego dworu w Bratkówce; zawsze podkreślał, że wszelka sztuka jest kontynuacją, a nie zaprzeczeniem. "Cały czas mam wrażenie, że inni się mylą. Że inni poszli owczym pędem" - czy Starowieyski rzeczywiście był nieomylny, przekonamy się już we wrześniu "u Byka w Pałacu".

***

Wystawa czynna jest od czwartku do soboty w godzinach 10.00-17.00. Wejście przez hol kas przedsprzedaży. Dla widzów także godzinę przed spektaklem oraz w czasie przerw.(-) (-)
Materiał Teatru
10 września 2015