Z dedykacją dla Wojciecha Kilara

29 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Tańca – święto wszystkich tancerzy i miłośników tańca. Ustanowione zostało w roku 1982, przez Międzynarodowy Instytut Teatralny działający pod egidą UNESCO. Datę wybrano nieprzypadkowo; 29 kwietnia 1727 roku uznawany jest za dzień urodzin Jean-Georges’a Noverre’a, francuskiego tancerza i choreografa, wielkiego reformatora tańca, który wyznaczył kierunki dalszego rozwoju tej dziedziny sztuki.

Siedem lat temu, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu wystąpiła z inicjatywą uczczenia Międzynarodowego Dnia Tańca wspólnym koncertem śląskich ośrodków kultury, które łączy zawodowa pasja tańca. Tak powstał projekt pod nazwą „Gala Baletowa na Śląsku", któremu sceny użyczyła Opera Śląska w Bytomiu. Koordynatorem całego przedsięwzięcia zostało Stowarzyszenie „Pro-Arte" działające przy bytomskiej szkole baletowej.

Tegoroczna, VII Gala Baletowa, która odbędzie się 29 kwietnia 2014 roku o godz. 18.00 w Operze Śląskiej, dedykowana będzie Wojciechowi Kilarowi. Tancerze zespołu baletowego Opery Śląskiej – współgospodarza imprezy, zatańczą słynny balet „Krzesany" stworzony przez Henryka Konwińskiego do muzyki zmarłego pod koniec grudnia 2013 roku kompozytora. Jak co roku, zatańczą również artyści Gliwickiego Teatru Muzycznego, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" prezentując wybrane fragmenty spektakli z własnego repertuaru. Po raz pierwszy reprezentowany będzie też powstały niedawno Bytomski Teatr Tańca i Ruchu „Rozbark".

Nie zabraknie, jak zwykle zaproszonych gości z zespołów baletowych z całego kraju: Polskiego Baletu Narodowego Teatru Wielkiego w Warszawie, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery Wrocławskiej, Opery Krakowskiej, Opery Nova w Bydgoszczy, Opery na Zamku w Szczecinie i po raz pierwszy Kieleckiego Teatru Tańca.

Z zagranicy gościć będziemy solistów Bohemia Balet w Pradze i uczniów Hungarian Dance Academy w Budapeszcie, laureatów VIII Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego Uczniów Szkół Baletowych, który odbył się w styczniu tego roku w Bytomiu. W uroczystym koncercie zaprezentują się również najlepsi uczniowie i absolwenci bytomskiej szkoły baletowej oraz studenci krakowskiej PWST Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu.

Nad spektaklem będzie czuwał jak w poprzednich latach choreograf reżyserujący widowisko – Henryk Konwiński, wybitny artysta znany śląskiej i ogólnopolskiej publiczności z wielu znakomitych spektakli baletowych, operowych i teatralnych. Koncert poprowadzi dziennikarka katowickiej telewizji –Violetta Rotter – Kozera. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna „Taniec na Śląsku".

Przygotowywane rok rocznie spektakle, stały się wydarzeniem oczekiwanym zarówno przez widzów, jak i wykonawców. Są świetną okazją do spotkań całego środowiska baletowego na Śląsku i artystów najważniejszych scen baletowych w Polsce.Janina Psiuk
Materiał Organizatora
18 kwietnia 2014
Festiwale
7. Gala Baletowa