Z Kalisza do Gdyni

1 stycznia nowym dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni zostanie aktor i reżyser Igor Michalski, który kierował ostatnio Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Artysta zamierza kontynuować dokonania wieloletniego szefa gdyńskiej sceny Macieja Korwina.

- Nie można oczywiście zaprzepaścić 18-letniego dorobku Macieja Korwina. Chciałbym w sposób wrażliwy i odpowiedzialny kontynuować to, czego dokonał, a jednocześnie spróbować dołożyć do tego jakąś dodatkową wartość - powiedział w poniedziałek PAP Igor Michalski.

Dodał, że o szczegółowych zamierzeniach artystycznych będzie mógł mówić dopiero po rzeczywistym objęciu obowiązków dyrektora Teatru Muzycznego w Gdyni. - Muszę najpierw spotkać się i porozmawiać z zespołem teatru, poznać jego repertuar i stan finansów instytucji - wyjaśnił.

Igora Michalskiego na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni mianował zarząd województwa pomorskiego. Wcześniej decyzję tę zaakceptował minister kultury i dziedzictwa narodowego. Kontrakt z Michalskim na kierowanie gdyńskim teatrem został zawarty do 31 sierpnia 2017 r.

Maciej Korwin, dyrektor gdyńskiej sceny muzycznej od 1995 r., zmarł nagle 10 stycznia 2013 r. w wieku 59 lat. Konkurs na obsadę pozostawionego przez niego stanowiska, ogłoszony przez marszałka pomorskiego, nie został rozstrzygnięty. Rozmowy przeprowadzono z 14 osobami, ale żadna z nich nie otrzymała rekomendacji na funkcję dyrektora teatru. W tej sytuacji komisja konkursowa zdecydowała się na wybór szefa gdyńskiej sceny w formie negocjacji z wybranym przez siebie kandydatem.

Michalski urodził się 10 stycznia 1957 roku w Sopocie. Ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Debiutował w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, gdzie występował do 1982 roku. W latach 1982-2006 był aktorem Teatru Wybrzeże w Gdańsku. W 2006 r. został zastępcą dyrektora redakcji filmowej TVP1 w Warszawie. Po 25 latach powrócił do Kalisza, obejmując w marcu 2007 r. stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego.

Michalski wystąpił w niemal 80 rolach teatralnych, brał też udział w kilkunastu przedstawieniach Teatru TV.

Wielokrotnie pełnił funkcję asystenta reżysera, a osobiście wyreżyserował spektakl muzyczny "Sceny miłosne dla dorosłych" (2003) w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Był też drugim reżyserem filmów telewizyjnych i fabularnych np. "O dwóch takich, co nic nie ukradli" w reż. Łukasza Wylężałka.

Jako aktor Michalski występował także w popularnych serialach takich jak "Pensjonat pod Różą", "Radio Romans" oraz "M jak miłość" oraz filmach m.in. "Czas dojrzewania" (reż. Mieczysław Waśkowski), "Pajęczarki" (reż. Barbara Sass), "Wkrótce nadejdą bracia" (reż. Kazimierz Kutz) oraz "Wróżby kumaka" (reż. Robert Gliński). W latach 2004-2008 występował jako narrator w oratoriach Piotra Rubika z tekstami Zbigniewa Książka "Świętokrzyska Golgota" (które także reżyserował), "Tu es Petrus" i "Psałterz Wrześniowy".

Michalski jest także aktywny w życiu środowiska teatralnego: przez trzy kadencje (1996-2001) był członkiem prezydium i zarządu Głównego Związku Artystów Scen Polskich, a w latach 1999-2001 wiceprezesem ZASP. Od 2001 r. jest wiceprezesem Stowarzyszenia Miłośników Poezji Zbigniewa Herberta. Jest laureatem Nagrody Prezydenta Gdańska w dziedzinie kultury za rok 2005. W roku 2010 Michalski z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej otrzymał medal Gloria Artis.(-) (-)
(PAP)
1 stycznia 2014
Portrety
Igor Michalski