Z ziemskiego świata do życia wiecznego

Niedziela Palmowa, przypadająca w 2017 roku 9 kwietnia, rozpoczyna w Kościele katolickim Wielki Tydzień. Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem.

W takim dniu słowa, które posłużyły Gustawowi Mahlerowi jako literacki komentarz do jego II Symfonii, w wieloznaczny, literacko-muzyczny sposób stają się i nam znacznie bliższe.

„Stoimy nad grobem osoby, którą bardzo kochaliśmy. Całe jej życie, doczesne zmagania, cierpienia i osiągnięcia stają nam przed oczami. I teraz, w tym uroczystym i wzruszającym momencie, kiedy niepewność i roztargnienie codziennego życia są odsunięte niczym kaptur z oczu, głos budzącej respekt powagi rozgrzewa nasze serca, głos, który oślepiony iluzją codziennego życia, zdaje się pytać: Co dalej? Czym jest życie, i czym śmierć? Czy będziemy żyć wieczne? Czy to tylko nic nieznaczący sen czy też nasze życie i śmierć mają jakieś znaczenie?".

Podtytuł kompozycji – „Zmartwychwstanie" – zawiera czytelne przesłanie teologiczne, natomiast konstrukcja symfonii i treści zawarte w jej poszczególnych częściach uwydatniają teleologiczny sens egzystencji ludzkiej, prowadzący z ziemskiego świata do życia wiecznego.

Gustav Mahler, II Symfonia c-moll Zmartwychwstanie, 9.03.2017, godz. 17:00, kierownictwo muzyczne: Wojciech Rodek, inscenizacja: Leszek Mądzik, przygotowanie Chóru: Dawid Jarząb.
Wystąpią: Dorota Wójcik, Agnieszka Makówka, chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Wojciecha Rodka.
Bilety: 27-40-45 zł ulgowe / 32-45- 55 zł normalne

 (-) (-)
Materiał organizatora
4 kwietnia 2017
Portrety
Leszek Mądzik