Zabawa w Rampie

Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?" - zapytał kiedyś Leszek Kołakowski i napisał o tym opowiadanie dla swojej córki. Teraz Cezary Domagała - reżyser teatru Rampa i kierownik artystyczny sceny dla dzieci i młodzieży - zrobił z niego spektakl, myśląc o swojej trzyletniej wnuczce.

Wrażliwość na małego widza widoczna jest tu w każdym szczególe. Opowiadanie - jak to u filozofa - zbudowane jest wokół pytań: "dlaczego?". Na przedstawieniu zadają je sobie dzieci, ale również rodzice:

"Dlaczego cenzura nie puściła tego aż do lat 80.?".

Po spektaklu - w czasie warsztatów - dzieci uczą się filozofowania. To miła zabawa, zwłaszcza że umiejętność logicznego myślenia i zadawania pytań leży w ich naturze. Przedstawienie też pomyślane jest jako wspólna zabawa - dużo w nim śpiewu, ruchu i rozmów z bohaterami. Wróbelka, przyjaciela pechowego nosorożca, gra idealna w tej roli Dorota Osińska - o dźwięcznym, ale mocnym głosie i filigranowej posturze. Autorką muzyki jest Krystyna Kwiatkowska, która za moich czasów zasłynęła piosenką "Zuzia lalka nieduża". Świetne kostiumy, w sam raz na dziecięcą wyobraźnię, przygotowała Barbara Malinka. Autorzy głowili się nad scenografią, wreszcie Bartosz Skoczkowski zainspirował się... klockami Lego. Budowanie samolotu ze skrzynek na owoce to majstersztyk, więc publiczność hojnie obdarza wykonawców brawami.

Popisy nosorożca próbującego nauczyć się latać rozśmieszą i trzylatka, i jego starsze rodzeństwo, i rodziców. Spektakl jest tak dynamiczny, że nie zostawia na nudę nawet minuty. Najważniejsze jest jednak jego przesłanie: ileż energii marnujemy na to, do czego nie jesteśmy powołani, zamiast zaakceptować siebie takimi, jak nas Pan Bóg stworzył, i rozwijać dane nam talenty!

"Nosorożec..." to pierwsze w "Rampie" przedstawienie dla trzylatków. Nieco starsze dzieci będą miały w marcu premierę "O dwóch takich, co ukradli księżyc" Kornela Makuszyńskiego. Spektakle wpisują się w jubileusz czterdziestolecia Rampy, który będziemy obchodzić w 2015 roku.Monika Odrobińska
Idziemy
20 grudnia 2014