Zakończenie 68. sezonu artystycznego

68. sezon artystyczny Opery Śląskiej dobiega końca. Zanim jednak przyjdzie się nam pożegnać się przed wakacyjną przerwą, serdecznie zapraszamy na ostatnie w tym sezonie przedstawienia na bytomskiej scenie.

14 czerwca /w piątek/ o godz. 18.00 Giuseppe Verdi - TRAVIATA - opera w 4 aktach

15 czerwca/ w sobotę/ o godz. 18.00 Johann Strauss - BARON CYGAŃSKI - operetka w 3 aktach

16 czerwca /w niedzielę/ o godz. 18.00 Giacomo Puccini - TOSCA - opera w 3 aktach oraz wręczenie Statuetek – Nagród Opery Śląskiej

14 czerwca /w piątek/ o godz. 18.00 na bytomskiej scenie zaprezentowany zostanie spektakl w reżyserii Wiesława Ochmana -„Traviata". Dzieło Giuseppe Verdiego jest jedną z najpiękniejszych historii w dziejach opery. Tragiczna opowieść o Violetcie, paryskiej kurtyzanie, która pragnie porzucić dotychczasowe, pozornie wesołe i beztroskie życie. Pokochawszy młodego arystokratę opuszcza Paryż. Okazuje się, że zerwanie z przeszłością nie może nastąpić tak łatwo. „Traviata" to jedno z arcydzieł, na którym opiera się sława Verdiego. Inwencja melodyczna, muzyczna dramaturgia oraz mistrzostwo scenicznego efektu, to podstawowe cechy tej opery. Wspaniałe arie z tak lubianym toastem na cześć miłości „Libiamo" - znane są nie tylko melomanom. Podczas najbliższego spektaklu w Operze Śląskiej gościnnie wystąpią: w partii Alfreda Andrzej Lampert, w partii Germonta – Andrzej Szkurhan.

/ceny biletów: 30 zł – 50 zł/

W sobotę 15 czerwca o godz. 18.00 serdecznie zapraszamy na niezwykłej urody operetkę Johanna Straussa „BARON CYGAŃSKI". Spektakl, który miał swą premierę 15 grudnia ubiegłego roku. powstał w realizacji: kierownictwo muzyczne – Krzysztof Dziewięcki, reżyseria i choreografia – Henryk Konwiński, dekoracje – Ireneusz Domagała, kostiumy – Małgorzata Słoniowska. W przedstawieniu pod batutą Krzysztofa Dziewięckiego w partiach głównych wystąpią: Aleksandra Stokłosa – Saffi, Tomasz Urbaniak – Barinkay, Kamil Zdebel – Ottokar, Swietłana Kaliniczenko – Arsena, Bogdan Kurowski – Kalman Żupan, Homonay – Włodzimierz Skalski, Carnero – Feliks Widera, Czipra – Magdalena Spytek.

„Baron cygański" jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej lubianych dzieł Johanna Straussa, w którym cygański żywioł przeplata się z wiedeńską elegancją, a wielkie sceny zbiorowe – z nastrojowymi ariami i duetami. To klasyczna operetka w pięknych kostiumach, barwnej scenografii ziemi węgierskiej i Wiednia, urzekająca muzyką, popisami wokalnymi i wspaniałymi scenami baletowymi.

/ceny biletów: 40 zł – 60 zł/

Uroczyste zakończenie 68. sezonu artystycznego odbędzie się w niedzielę 16 czerwca o godz. 18.00. Na bytomskiej scenie zaprezentowana zostanie opera Giacoma Pucciniego – „Tosca". Operowa historia miłości śpiewaczki Tosci i malarza Cavaradossiego uznawana jest za jedno ze sztandarowych dzieł werystycznych. Do najbardziej znanych fragmentów opery należą: aria Maria z I aktu „Recondita armonia", aria Tosci z II aktu „Vissi d'arte" oraz aria Cavaradossiego z III aktu – „E lucevan le stelle". Spektakl miał swą premierę w Bytomiu w październiku 2012, w realizacji Tadeusza Serafina – kierownictwo muzyczne, Tadeusza Bradeckiego – reżyseria i Jagny Janickiej – scenografia. W przedstawieniu w partii tytułowej wystąpi - gościnnie - Katarina Vovkova, jako Cavaradossi – Maciej Komandera, jako Baron Scarpia – Aleksander Teliga.

Na zakończenie spektaklu po raz czwarty zostaną wręczone Statuetki – Nagrody Opery Śląskiej. W tym roku Statuetki powędrują do laureatów w 4 kategoriach: Przyjaciel Teatru, Pracownik Roku, Meloman Roku oraz Nagroda Specjalna. Statuetka jest nagrodą prestiżową, wyrazem szczególnego wyróżnienia i uznania. Może być przyznana indywidualnie lub zespołowo, zarówno osobom fizycznym, prawnym, jak i firmom oraz wszelkiego rodzaju instytucjom czy podmiotom o zasięgu ogólnopolskim. Laureat Nagrody Opery Śląskiej wraz ze statuetką otrzyma certyfikat. Nagroda jest przyznawana m.in. za: wyróżniającą działalność na rzecz Opery Śląskiej, otwarcie na teatr, szczególną współpracę organizacyjną i artystyczną z Operą, długotrwałe uczestnictwo w wydarzeniach i imprezach bieżących teatru, wspieranie wydarzeń kulturalnych, a także wszelkich inicjatyw z nimi związanych, zaangażowanie w upowszechnianie oferty oraz za konkretne osiągnięcia na rzecz rozwoju teatru i jego pracowników, sukcesy artystyczne oraz wybitne dokonania na polu zawodowym. Przypomnijmy nazwiska dotychczasowych laureatów: Ludmiła Jama-Voigt, Marek Mierzwiak, Wiesław Ochman, Elżbieta Sochacka, Bogusław Kubat, Michael Kmoch i Gmina Bytom (Statuetka 2010); Ewa Blaut, Jacek Chodorowski, Adam Czopek, Krystyna Karpiuk, Janusz Stelmaszyński, Stanisława Bereźnicka, Waldemar Szybiak i Aleksander Sieroń (Statuetka 2011); Lambertz Polonia S. A., Radio PLUS Śląsk, Janusz Turek, Edward Wentrys, Jadwiga Bacik, Leszek Matuszewski, Piotr Uszok (Statuetka 2012). Nazwiska tegorocznych laureatów poznamy tuż po zakończeniu przedstawienia.

/ceny biletów: 40 zł – 60 zł/

Serdecznie zapraszamy!

Informacje i rezerwacje miejsc: Kasa biletowa Opery Śląskiej: tel. 32/39 66 815; 39 66 877; Dział Imprez i Reklamy Opery Śląskiej: tel. 32/39 66 808; 39 66 853; 281 84 39; opera@opera-slaska.pl;Grażyna Konieczna
Materiały Opery
11 czerwca 2013