Zawitał "Teatr Polska"

Spektaklem w Grannem (powiat siemiatycki) Białostocki Teatr Lalek wznowił w poniedziałek pokazywanie w małych podlaskich miejscowościach sztuk teatralnych w ramach projektu "Teatr Polska"

Sztukę "Jest królik na księżycu" pokazano w remizie w Grannem, choć pierwotnie spektakl miał być wystawiony w oddalonym o kilka kilometrów Perlejewie. Trzeba było jednak przenieść przedstawienie w inne miejsce, bo w sali w Perlejewie przeciekał dach - poinformował PAP dyrektor Białostockiego Teatru Lalek Marek Waszkiel. - Takich sytuacji nie da się przewidzieć, to też urok tego projektu. Nigdy nie wiemy, co się wydarzy - zauważył. Drugi spektakl zostanie pokazany wieczorem.

Projekt "Teatr Polska" został w Podlaskiem zainaugurowany pod koniec czerwca w Czyżewie. Dwa spektakle obejrzało tam około 120 widzów, często były to całe rodziny - poinformował Waszkiel. Teraz, od września do połowy października, sztukę "Jest królik na księżycu" Białostocki Teatr Lalek pokaże jeszcze w Zbójnej( 27 września), Narwi(4 października) i Zawadach (11 października). W projekcie ma wziąć udział około 800 dzieci. W każdym miejscu będą grane po dwa spektakle.

Projekt "Teatr Polska" jest realizowany z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nawiązuje do organizowanych kiedyś przez teatry objazdów. Chodzi o pokazanie publiczności spektakli w miejscach, gdzie na co dzień nie ma takich możliwości ze względu na koszty dojazdu do teatru czy przeszkody organizacyjne. Widz płaci za bilet symboliczną złotówkę.

Jak powiedziała Urszula Kamińska, dyrektor szkoły podstawowej w Perlejewie, z której dzieci pojechały w poniedziałek na spektakl do Grannego, taki przyjazd prawdziwego teatru do małej miejscowości to ważna rzecz. Dodała, że szkoła organizuje swoim uczniom wyjazd do teatru zaledwie raz w roku. - To oczywiście za mało - przyznała i zaznaczyła, że dzieci częściej oglądają występy małych objazdowych teatrzyków, ale "to nie to samo, co duży, prawdziwy teatr" i kontakt z nim. W gminnej szkole podstawowej w Perlejewie uczy się niemal 200 uczniów.

Podlaskie miejscowości nie zostały wybrane do projektu zupełnie przypadkiem. Według organizatorów, są w lokalnych środowiskach osoby - rodzice i nauczyciele - którym zależy, by dzieci miały kontakt z teatrem. Tak było np. w Czyżewie.

"Jest królik na księżycu" to sztuka, którą mogą oglądać zarówno dzieci, jak i dorośli. Opowiada w magiczny i atrakcyjny dla widza sposób o oswajaniu lęków i strachów. Dzieci odwiedzają tajemniczą pracownię kolekcjonera snów, która jest wypełniona różnymi dziwnymi przedmiotami. Publiczność siedzi na wielkim księżycu. Spektakl został przygotowany w 2007 roku we współpracy z Velo Theatre-Apt z Francji, wsparła go ambasada Francji w Polsce.

W całej Polsce w projekcie "Teatr Polska" bierze udział 17 teatrów, które zawitają do prawie 90 miejscowości.(-)
PAP
8 września 2010