Zbliża się premiera w Teatrze Wielkim w Poznaniu

Dwaj wielcy kompozytorzy w krainie cudowności: w operze Ravela śpiewają meble, zwierzęta i ogień, w baśni lirycznej Strawińskiego śpiewają słowik i śmierć. Obydwa dzieła powstawały w burzliwych czasach, kiedy nawet dorośli czuli nieodpartą pokusę ucieczki ze świata realnego w świat magii, czarów i ułudy.

Dwa miesiące po prapremierze Słowika wybuchła Wielka Wojna. Ravel zaczął pisać Dziecko i czary, kiedy służył na jednym z frontów tej wojny jako kierowca ciężarówki. Chory Cesarz z baśni Strawińskiego przezwycięża śmierć dzięki pieśni Słowika. Niegrzeczny chłopiec z fantazji Ravela odkrywa moc współczucia i przebaczenia dzięki zaczarowanej Wiewiórce. Wszystko się dobrze kończy. Dzieci tęsknią za prawdziwymi baśniami. Równie gorąco tęsknią za nimi dorośli.
"Dziecko i czary" Maurice'a Ravela i Słowik Igora Strawińskiego należą do najpiękniejszych dzieł operowych dedykowanych dzieciom, niosących uniwersalne przesłanie, jednakowo poruszające widzów młodszych i starszych. Pełne uroku i finezji dzieła stanowią spore wyzwanie dla wyobraźni i rozmachu współczesnych realizatorów. Ponadto trudność inscenizacji wzmaga wymagana liczna obsada – nawet 21 ról solowych, którym towarzyszy chór i orkiestra. To powoduje, że mimo iż cieszą się one uznaniem i popularnością, nie są często wystawiane, a każda ich realizacja wzbudza wielkie zainteresowanie. W najnowszej produkcji Teatru Wielkiego podejmą się tego zadania reżyser Ran Arthur Braun i scenograf Justin C. Arienti. Kierownictwo muzyczne objął Grzegorz Wierus. To wyjątkowa propozycja dla melomanów w każdym wieku!

Premiera: 25 października 2014, godz. 18:00

Następne spektakle: 26, 28, 29 października 2014, godz. 18:00

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

ul. Fredry 9, 61-701 Poznań(-) (-)
Materiał Teatru
21 października 2014