Zmarł Zbigniew Domino

Urodził się 21 grudnia 1929 w Kielnarowej. Zmarł 11 czerwca 2019 w Rzeszowie

W Rzeszowie zmarł Zbigniew Domino, autor wielce popularnej przeniesionej na ekran przez Janusza Zaorskiego powieści „Syberiada polska". Napisał też cieszące się powodzeniem „Błędne ognie", „Bukową polanę", „Cedrowe orzechy", „Wicher szalejący", „Noc na kwaterze", „Sztorm" „Tajgę", „Czas kukułczych gniazd" i „Zaklęty krąg".  Napisał też cieszące się powodzeniem „Błędne ognie", „Bukową polanę", „Cedrowe orzechy", „Wicher szalejący", „Noc na kwaterze", „Sztorm" „Tajgę", „Czas kukułczych gniazd" i „Zaklęty krąg".

Tłumaczone na ukraiński, rosyjski, francuski, bułgarski, słowacki, białoruski, kazachski i gruziński. Człowiek o życiorysie uwikłanym w zawiłości lat drugiej wojny światowej - młodociany zesłaniec Sybiru i okresu powojennego - młody prokurator w wojskowym mundurze. Prywatnie serdeczny i życzliwy człowiek. Od lat na uboczu. Jak to w Rzeszowie z ludźmi dużego formatu.

Przykre i niezrozumiałe - czymże uzasadnione, że żaden z kolejnych dyrektorów któregoś z dwóch rzeszowskich teatrów nigdy nawet się nie pokusił by którąś z jego powieści łącznie ze słynną „Syberiadą polską" próbować przenieść na scenę.

Z tego powodu „#chybanieja" jeden czuję zażenowanie i wstyd.Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
12 czerwca 2019
Portrety
Zbigniew Domino