Znani i utalentowani

Poziom był tak wysoki, że do drugiego etapu zaproszono aż 103 osoby. Teatr Muzyczny w Łodzi ogłasza wyniki pierwszej części castingu do „Pretty Woman". W wyścigu do roli Vivian, Edwarda i ich przyjaciół udział biorą gwiazdy polskiego musicalu oraz soliści łódzkiej sceny. Wśród kandydatów między innymi Damian Aleksander, Rafał Szatan, Kasia Łaska, Joanna Gorzała czy Marcin Jajkiewicz.

Casting do „Pretty Woman" jest wyjątkowy. Nie dość, że mowa o przygotowaniach do polskiej prapremiery tak głośnego tytułu, to na dodatek musiał się on odbyć wirtualnie. Reżyser spektaklu (zarazem dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego w Łodzi) – Jakub Szydłowski i kierownik muzyczny – Jakub Lubowicz mieli sporo pracy. Do pierwszego etapu zgłosiło się blisko 250 artystów z całego kraju.

– Ze względu na swoją formułę przesłuchanie było niezwykle ciekawym wydarzeniem – mówi Jakub Szydłowski. – Niektóre z pań już na tym etapie próbowały wcielić się w rolę głównej bohaterki, stylizując się na postać wykreowaną przez Julię Roberts. Z drugiej strony, niektóre osoby wykazały się pewną niefrasobliwością, na przykład stając tak daleko od kamerki, że trudno je było dostrzec na nagraniu – opowiada i dodaje, że poziom castingu był tak wysoki, że zamiast planowanych 50 osób zdecydowano się zaprosić do drugiego etapu aż 103.

– Gdy od początku wymagamy przygotowania konkretnych utworów, to automatycznie podnosi poprzeczkę wyżej – dopowiada Jakub Lubowicz. – Nie ma wtedy możliwości zgłoszenia z piosenkami wypracowanymi wcześniej, które na pierwszym etapie fajnie wypadają, a potem może się okazać, że w innym repertuarze konkretna osoba nie prezentuje się już tak dobrze.

„Pretty Woman" to ponadczasowa historia miłosna, którą wszyscy znają z kinowego przeboju z Julią Roberts. Oparty na jego fabule musical, którego kompozytorem jest sam Bryan Adams, powstał zaledwie dwa lata temu, a łódzka inscenizacja będzie jego polską prapremierą. Nic dziwnego, że casting wzbudził ogromne zainteresowanie w całym kraju. Wśród osób, które zaproszono do kolejnego etapu są tak rozpoznawalni artyści, jak Tomasz Steciuk, Janusz Kruciński, Rafał Szatan, Katarzyna Łaska, Marcin Jajkiewicz, Damian Aleksander, Jan Bzdawka, Piotr Płuska, Filip Cembala, Olga Szomańska, Paweł Erdman, Joanna Gorzała, Emilia Klimczak, Maciej Pawlak czy Malwina Kusior.

O dalszych ich losach zadecyduje kolejny – nieco bardziej złożony – etap castingu, obejmujący zarówno przesłuchanie choreograficzne, jak i wokalno-aktorskie. Wszystko dlatego, że musical ten będzie widowiskiem wymagającym od aktorów artystycznej wszechstronności. Do kolejnego etapu kandydaci do ról głównych i epizodycznych będą musieli przygotować fragmenty tekstów (oceniana będzie także interpretacja), a nie tylko same piosenki. Zanim to jednak nastąpi – wszyscy poddani zostaną profesjonalnej selekcji przez choreografów: Jarosława Stańka oraz Katarzynę Zielonkę.

– Nie wyobrażam sobie, że ten drugi etap nie odbędzie się na żywo – podkreśla Jakub Szydłowski. – Czekamy na to spotkanie, które odbędzie się wtedy, gdy tylko będzie to możliwe, choć w tej chwili trudno o konkretny termin.

Pewne jest natomiast to, że realizatorzy planują skompletować dwie pełne obsady. W drodze castingu wyłonieni zostaną nie tylko aktorzy kreujący rolę Vivian i Edwarda, ale też przyjaciółki głównej bohaterki – Kit, wesołego sprzedawcy map – Happy Mana, kompetentnego menedżera Beverly Wilshire Hotel – Pana Thompsona, oraz bezwzględnego prawnika, biznesowego partner Edwarda – Phillipa Stuckeya.

Bilety na pokazy przedpremierowe w dniach 24 i 25 września, premierę 26 września i pokaz 27 września są jeszcze dostępne. Do czasu ponownego otwarcia instytucji kultury można je kupić wyłącznie online.Joanna Karpińska
Teatr Muzyczny w Łodzi
14 kwietnia 2020
Spektakle
Pretty Woman