Żółty katowicki Spodek

Niedziela 15 listopada to finałowy dzień 17. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Z tej okazji o godzinie 17.00 katowicki Spodek zostanie podświetlony na żółto.

– Cztery dni po zakończeniu Festiwalu Interpretacje, 19 listopada, obchodzimy 250 lat teatru publicznego w Polsce. Mam nadzieję, że nasz podświetlony na żółto Spodek już w niedzielę pozwoli wszystkim twórcom teatralnym, a szczególnie startującym w katowickim konkursie reżyserom, łatwo wznosić się na kosmiczny poziom – powiedział Marcin Stańczyk, zastępca naczelnika Wydziału Promocji Urzędu Miasta Katowice, mecenasa Festiwalu Interpretacje.

Festiwal rozpoczął się w sobotę 7 listopada. O Laur Konrada i 60.000 zł walczą w Katowicach Maja Kleczewska, Ewelina Marciniak, Monika Strzępka, Michał Borczuch oraz Paweł Miśkiewicz. W programie Festiwalu Interpretacje znalazło się pięć spektakli konkursowych, cztery z nurtu dokumentalnego, dwa dla dzieci, dwa towarzyszące oraz dwa pokazy mistrzowskie. Motywem przewodnim festiwalu są pytania o tożsamość.

Ostatnim akcentem festiwalu jest mistrzowski pokaz opery Czarodziejska góra w reżyserii Andrzeja Chyry. Oryginalne połączenie XIX-wiecznej formy operowej z elektroniką plus niebanalna koncepcja libretta i międzynarodowa obsada składają się na nowatorskie, widowiskowe, dzieło spełnione pod każdym względem. Spektakl zostanie zaprezentowany w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach w niedzielę 15 listopada o godz. 18. 00
Tuż po nim, około godziny 21.30 dowiemy się kto otrzyma Laur Konrada, jedną z najbardziej cenionych nagród teatralnych w Polsce. Pięcioro jurorów: Ewa Błaszczyk, Remigiusz Brzyk, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Małgorzata Sikorska-Miszczuk oraz Michael Ockwell wręczą wybranemu przez siebie reżyserowi czek o wartości 10.000 zł. Kto otrzyma trzy głosy, ten wygra festiwal.Mirek Rusecki
Materiał organizatora
14 listopada 2015