ZOSTAŃ Z NAMI, NIE WYCHODŹ Z TEATRU - Pokaz "Nietoperza" i spotkanie z Kornélem Mundruczó

Już w najbliższą sobotę, 20 czerwca 2020 roku o godzinie 20:00, w ramach programu TR ONLINE: ZOSTAŃ Z NAMI, NIE WYCHODŹ Z TEATRU, odbędzie się kolejny specjalny pokaz online spektaklu TR Warszawa. Tym razem zapraszamy do obejrzenia "Nietoperza" w reżyserii Kornéla Mundruczó z Małgorzatą Buczkowską, Romą Gąsiorowską, Rafałem Maćkowiakiem, Dawidem Ogrodnikiem, Sebastianem Pawlakiem, Agnieszką Podsiadlik, Justyną Wasilewską i Adamem Woronowiczem.

Spektakl będzie dostępny przez dwa dni od soboty 20 czerwca (od godziny 20:00) do niedzieli, 21 czerwca (do godziny 23:59).

Transmisja przedstawienia odbędzie się poprzez Facebook Live TR Warszawa i na Vimeo. Nagranie na Vimeo będzie uzupełnione o napisy w języku polskim (realizacja w ramach projektu TR Bez Barier 2020) i angielskim.

21 czerwca 2020 roku o godzinie 20:00 (na Facebook Live TR Warszawa) odbędzie się spotkanie z twórcami i twórczyniami przedstawienia; w spotkaniu weźmie udział Kornél Mundruczó (reżyser spektaklu) i Kata Wéber (współautorka scenariusza)

22 czerwca 2020 roku o godzinie 17:00 na Facebook Live TR Warszawa odbędą się Warsztaty Otwarte online dla wszystkich, którzy chcieliby pogłębić wiedzę na temat przedstawienia.

NIETOPERZ
Akcja spektaklu odbywa się w niepokojącej scenerii zimnych, szpitalnych wnętrz domu na uboczu. W klinice eutanazji zbierają się obce sobie wcześniej osoby, aby wspólnie świętować nadchodzący Nowy Rok. Sięgając po utwór, który powstał równolegle z ogłoszeniem przez Nietzschego śmierci Boga, Kornél Mundruczó podejmuje temat „śmierci bez Boga" i zadaje nieśmiertelne pytanie: czy i w jakim stopniu wolno nam decydować o własnym istnieniu.

Reżyserem przedstawienia, świateł i wideo jest Kornél Mundruczó. Scenariusz stworzyli wspólnie Kornél Mundruczó i Kata Wéber. Muzykę stworzył János Szemenyei, za dramaturgię odpowiadał Gábor Thury, za scenografię i kostiumy Márton Ágh, a za przekład tekstu Jolanta Jarmołowicz. Asystentem reżysera był Paweł Kulka, a asystentką scenografa Maja Skrzypek.

W obsadzie zobaczymy Małgorzatę Buczkowską, Romę Gąsiorowską, Rafała Maćkowiaka, Dawida Ogrodnika, Sebastiana Pawlaka, Agnieszkę Podsiadlik, Justynę Wasilewską, Adama Woronowicza oraz dyrygenta Jakuba Pałysa.

Premiera spektaklu odbyła się 20 września 2012 roku na scenie
TR Warszawa/Marszałkowska 8.

W spektaklu wykorzystano fragmenty utworu "Zemsty nietoperza" w przekładzie Juliana Tuwima. Przedstawienie powstało we współpracy z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie i zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

TR ONLINE: ZOSTAŃ Z NAMI, NIE WYCHODŹ Z TEATRU
W marcu 2020 roku, chcąc odpowiedzieć na na zalecaną praktykę dystansu społecznego w czasie pandemii COVID-19, zespół TR Warszawa zainicjował akcję Zostań w domu, nie wychodź z teatru!. Dzięki pokazom spektakli online z napisami w języku polskim i angielskim, widzki i widzowie z całej Polski oraz z zagranicy mogą zobaczyć propozycje repertuarowe TR Warszawa, aktywnie uczestniczyć w spotkaniach z twórcami i twórczyniami oraz pogłębiać swoją wiedzę na warsztatach. Do tej pory w programie TR Online wzięło udział już przeszło 47 200 osób. Choć obostrzenia zostały częściowo zniesione – wciąż przenosimy nasze działania do sieci, by być tam, gdzie nasza publiczność. Do końca sezonu artystycznego 2019/2020 w ramach działań TR Online, pod hasłem ZOSTAŃ Z NAMI, NIE WYCHODŹ Z TEATRU! zaprezentujemy jeszcze 2 spektakle z naszego repertuaru: "Nietoperza" w reż. Kornéla Mundruczó (20-21 czerwca 2020 roku) oraz "Męczenników" w reż. Grzegorza Jarzyny (27 czerwca 2020 roku). Spektaklom towarzyszyć będą spotkania live z zespołami twórców i i twórczyń oraz poniedziałkowe Warsztaty Otwarte.Kaja Stępkowska
Materiał nadesłany
17 czerwca 2020
Spektakle
Nietoperz
Teatry
TR Warszawa