Życie na kredyt

Dwoje 30-latków - informatyk i nauczycielka muzyki - żyje w wielkim, nowocześnie urządzonym mieszkaniu z ogromnym panoramicznym ekranem pośrodku. Pewnego dnia próg ich domu nieoczekiwanie przekracza przedstawiciel banku. Oświadcza, że odbiera im wszystko z powodu zaległych rat kredytowych. Para ma miesiąc na spłacenie długu

– Chciałem, by była to z jednej strony komedia oferująca widzowi rozrywkę, ale z drugiej spektakl skłaniający do poważnej refleksji nad światem, który nas osacza – mówi Przemysław Wojcieszek.

I jako przykład takiej formy podaje amerykańskie kreskówki „South Park” i „Simpsonowie”.

– Przygotowując dwa poprzednie spektakle w Polonii, także korzystałem z komediowej formy, by opowiadać o rzeczach bardzo serio – dodaje. – W „Darkroomie” pojawił się temat homofobii i trudności porozumienia się ludzi należących do różnych środowisk. „Miłość Ci wszystko wybaczy” była spektaklem o samotności. Tym razem chciałem, by pod komediową warstwą widz dostrzegł historię o powolnym idioceniu społeczeństwa, bezmyślnej konsumpcji na kredyt i infantylnym pokoleniu 30-latków, które zaczyna dojrzewać dopiero w momencie, gdy wszystko traci.

Podobnie jak w wielu spektaklach Wojcieszka także tym razem dużą rolę będą grały piosenki. Jedna z postaci startuje w muzycznym programie telewizyjnym typu talent show.

– Pomyśleliśmy, że wykorzystamy kultowe piosenki lat 80. i zderzymy je z tandetną, poniżającą dla uczestników konwencją show – wyjaśnia Wojcieszek.

Usłyszymy m.in. utwory TSA, Lecha Janerki i Lady Pank. Oraz przebój Tiltu, z którego zaczerpnięty został tytuł sztuki.

Widzów przyciągnie zapewne także obsada. Parę 30-latków grają Monika Dryl i Michał Piela. Teściów: Ewa Kasprzyk i Bogusław Siwko. W postać bankiera wciela się Rafał Rutkowski.

Piątkowa premiera przygotowana została na piąte urodziny Teatru Polonia. Z tej samej okazji zaplanowano licytację fotografii teatralnych (26 października po wieczornym spektaklu). Urodzinowym wydarzeniem będzie również spektakl „Boska!” zagrany 8 listopada na scenie Opery Narodowej.Julia Rzemek
Zycie Warszawy
22 października 2010