Życie zawarte w kilku linijkach

Muzeum Emigracji w Gdyni zaprasza 25 kwietnia na spotkanie z cyklu Stacja Emigracja w ramach którego pokazany zostanie spektakl "Odzyskane" Ludomira Franczaka, realizowany w formie instalacji wizualno-dźwiękowej.

Narracja oparta jest o życiorysy obywateli niemieckich, których w 1945 r. zastała nowa władza na terenach tzw. "Ziem Odzyskanych". Proste historie ludzi w różnym wieku - życie zawarte w kilku linijkach, które trzeba dopełnić detalem - fotografiami przodków (znalezionymi na pchlim targu), osobistymi przedmiotami (które tak na prawdę należą do kogoś innego i niosą ze sobą swoją własną historię), próbą dotarcia do samych ludzi, czy miejsc w których byli. Zatrzymany moment rzeczywistości.

Spektakl teatralny jest kulminacją projektu "Odzyskane", który pojawił się w formie wystawy w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, książki artystycznej oraz akcji miejskiej na trasie trójmiejskiej SKM, wyprodukowanej przez Muzeum Emigracji z Gdyni w ramach wydarzenia Migracje | Kreacje.

O spektaklu:

Rytuał powrotu - chodzenia czyimiś śladami z jednoczesną świadomością tego, że robi się to tu i teraz. Historie dopowiedziane, zawieszone w swoistym bezczasie, rozwijające się przed oczami, czasem przeplatające, czasem wręcz wykluczające się nawzajem. Opowiedziane głosami z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, obrazem, dźwiękiem i zapachem. Próba zamknięcia umownej przestrzeni teatralnej w małą społeczność połączoną wspólną historią.

Powstałe historie, których podstawą są życiorysy niemieckie, kreślą obraz pełen nostalgii i niepokoju. W trakcie spektaklu pojawiają się one w postaci chóru głosów, by w kulminacyjnym momencie przekształcić się w niemal bajkową opowieść jednego z bohaterów, której towarzyszą mechaniczne ptaki oraz wydające dźwięk huby. Przedziwna oranżeria, odkrywająca przed widzem ukryty świat - równoległą rzeczywistość, w której wszystko wydaje się być możliwe. Przedstawienie jest audiowizualną instalacją, budowaną na oczach widzów przez aktora/reżysera, którego rola ogranicza się do obsługi technicznej puszczonej w ruch machiny.

Ludomir Franczak (1974). Artysta wizualny poruszający się na polach multimediów, malarstwa, grafiki, instalacji, designu, performance i teatru. Swoje projekty prezentuje w galeriach, muzeach, przestrzeni publicznej i teatralnej w Polsce, Danii, Szwecji, Anglii, Portugalii, Szwajcarii, Niemczech, Rosji, we Włoszech i na Węgrzech. Współpracuje z muzykami (Marcin Dymiter, Robert Curgenven, Pogodno), artystami wizualnymi (Magdalena Franczak, Karin Danielsson, Leo Palmestal). Jest stypendystą Fundacji Wyszehradzkiej (VARP) i trzykrotnym marszałka Województwa Pomorskiego, zdobywcą nagrody za najlepszy film eksperymentalny na festiwalu Euroshorts 2007 i laureatem festiwalu Spotkania 2011 Fundacji Łódzkich Spotkań Teatralnych. Nominowany do tytułu "Kulturysta roku 2013" przez dziennikarzy radiowej trójki.

Zajmuje się problemem pamięci i tożsamości. Za pomocą działań intermedialnych buduje złożone projekty wykorzystując zarówno sztuki wizualne, jak i historię, czy literaturę. Jest autorem wydawnictw artystycznych. Działa czynnie jako kurator i animator kultury.

Teatr Gdynia Główna to nowo powstające miejsce rozwoju twórczego mieszczące się w podziemiach Dworca Głównego PKP. Jest to interdyscyplinarny przystanek artystyczny, na który składają się: Teatr Gdynia Główna, Pęd Sztuki. Galeria, Poczekalnia Idei. Realizują one trzy główne nurty działalności: artystyczną - kreację teatralną oraz organizację wydarzeń artystycznych, edukacyjno-animacyjną - projekty upowszechniające sztukę teatru oraz przygotowujące nowych odbiorców tej dziedziny oraz społeczną - działania wspierające kompetencje organizacji kulturalnych, artystów indywidualnych i nieformalnych grup twórczych w pozyskiwaniu środków finansowych, a także integrujących gdyńskie środowisko twórcze. Projekt finansowany przez Miasto Gdynia, Partner Teatru jest PKP S.A

Teatr Gdynia Główna, Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia, Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)
Więcej na: www.teatrgdyniaglowna.pl
Wstęp wolny, obowiązują jednak zapisy telefoniczne (w godz. 10 -17) 58 351 15 12 lub mejlowe teatr@teatrgdyniaglowna.pl(-) (-)
Materiał Teatru
23 kwietnia 2014
Spektakle
Odzyskane