Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018

autor:
Daniel Wyszogrodzki
opis:
Niezwykła podróż po najsłynniejszych teatrach muzycznych świata. Opowieści o niezapomnianych musicalach, ich twórcach i legendarnych spektaklach.

Musical to jedno z najbardziej fascynujących zjawisk teatralnych wszech czasów. Jest to niezwykłe tym bardziej, jeśli uświadomimy sobie, że liczy ON sobie zaledwie sto lat. Oczywiście miejscem, które najmocniej kojarzy się z musicalami jest nowojorski Broadway, jednak bynajmniej na nim sprawa się nie kończy.

Musical to fascynujące połączenie wciągającej historii, chwytliwych przebojów i tańca. Piosenki śpiewane podczas spektakli często stawały się i nadal są ogromnymi przebojami. Wszyscy znają tytuły takie jak "Hair", "West Side Story", "Jesus Christ Superstar", "Koty" czy też "Les Misérables". Jeżeli natomiast ktoś poprosi nas o wymienienie najbardziej znanych twórców musicalu, z pewnością przyjdą nam do głowy George Gershwin, Leonard Bernstein i Andrew Lloyd Webber.

W tej oto książce Daniel Wyszogrodzki zabiera nas w fascynującą podróż po najsłynniejszych musicalach ostatnich stu lat. To zbiór tekstów napisanych z ogromnym polotem i znawstwem tematu. Dotyczą one wiekopomnych premier, słynnych spektakli, ich twórców, publiczności, a nawet biletów na owe spektakle. Nie brakuje tu także kontekstu polskiego, czego przykładem choćby znakomite "Metro". A zatem owa musicalowa podróż to wyprawa od Nowego Jorku po Warszawę, przez słynne teatry muzyczne, na których deskach stawały i do tej pory stają gwiazdy.

Daniel Wyszogrodzki od dawna już związany jest z tą gałęzią sztuki. Mieszkał na warszawskiej Pradze, a także w jej nowojorskim odpowiedniku, a więc Brooklynie. Uwielbia słuchać muzyki i podróżować, zwłaszcza zaś do odludnych, pustynnych miejsc. Przez lata był kierownikiem literackim Teatru Muzycznego "Roma" w Warszawie. Na język polski przełożył libretta licznych musicali, z których najbardziej znane to "Koty", "Mamma Mia!" i "Upiór w operze". Fani Krzysztofa Krawczyka znają go jako autora słów do piosenki "Mój przyjacielu". Znany jest również jako tłumacz utworów Boba Dylana i Leonarda Cohena.
miejsce wydania:
Warszawa
rok wydania:
2018
wydawca:
Wydawnictwo Marginesy
cena:
45,00 zł
liczba stron:
592
isbn:
9788365973917
okładka:
twarda

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia