Jutro będzie Zemsta. Dzienniki 1984-2005

autor:
Andrzej Łapicki
opis:
Nigdy wcześniej niepublikowane dzienniki Andrzeja Łapickiego, które opisują burzliwe, pełne przemyśleń, uwag i przewrotnego humoru lata 1984-2005. Jak patrzył wtedy na świat Andrzej Łapicki?
„Jutro będzie ‘Zemsta’. Dzienniki 1984-2005” długo czekały na swoją publikację. Andrzej Łapicki był aktorem i reżyserem wielkiego formatu, który oprócz talentu, który pokazywał na ekranie oraz scenie, posiadał również dar pisania, o czym świadczy liczba publikowanych przez niego tekstów, między innymi felietonów oraz zbiorów wspomnień. Pisanie było dla Andrzeja Łapickiego bardzo ważne – towarzyszyło mu niemalże przez całe życie, jednak największą wartość przedstawiały dla niego dzienniki. Niektóre z prywatnych zapisków Andrzeja Łapickiego były już wcześniej publikowane i zawsze spotykały się z entuzjazmem i sympatią czytelników – nie tylko ze względu na barwne życie aktora, jego wprawny warsztat pisarski i błyskotliwe spojrzenie na świat i otaczającą rzeczywistość, ale również dlatego, że Łapicki cieszył się zawsze szacunkiem i poważaniem, dla wielu był wręcz jednym z autorytetów, którego opinię warto znać i mieć na uwadze.
Książka „Jutro będzie ‘Zemsta’. Dzienniki 1984-2005” różni się duchem i atmosferą od poprzednio opublikowanych dzienników aktora – wręcz zaskoczą niejednego czytelnika, w szczególności tych, którzy myśląc o Andrzeju Łapickim, mają w głowie sylwetkę pogodnego i wiecznie uśmiechniętego mężczyzny, który nigdy nikogo nie poczęstuje złym słowem. Między 1984 a 2005 rokiem w życiu aktora wydarzyło się naprawdę bardzo wiele, był to również burzliwy czas w całej Polsce. Na przestrzeni tych dwudziestu lat Andrzej Łapicki grywał w teatrze, na ekranie, regularnie spełniał się artystycznie w roli reżysera, był również dyrektorem Teatru Polskiego, odbył wiele podróży, pełnił funkcję rektora Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, a nawet przez chwilę zaistniał na scenie politycznej! Ze względu na te wszystkie wydarzenia i okoliczności w „Jutro będzie ‘Zemsta’. Dziennikach 1984-2005” czuć nie tylko poczucie humoru Andrzeja Łapickiego i emocje, z jakimi podchodził do wielu spraw, ale również frustrację oraz mizantropię. Niekiedy spod jego pióra wychodzą komentarze ostre lub wręcz kąśliwe, niektóre z nich mogą nawet wzbudzić w niektórych kręgach kontrowersje lub oburzenie.
Publikacja „Jutro będzie ‘Zemsta’. Dzienniki 1984-2005” to lektura fascynująca i ciekawa, w której przewija się wiele interesujących miejsc, znanych postaci, jest dużo nietuzinkowych wydarzeń i wyrazistych przemyśleń. Te zapiski są dowodem na to, że Andrzej Łapicki był człowiekiem wielowymiarowym, wszechstronnie utalentowanym i nieszablonowym pod każdym względem!
miejsce wydania:
Warszawa
rok wydania:
2018
wydawca:
Wydawnictwo: Agora
cena:
47,99 zł
liczba stron:
688
isbn:
9 788326 825835
okładka:
twarda

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia