Krystian Lupa - artysta i pedagog

autor:
redakcja Beata Guczalska
opis:
W grudniu 2018 roku krakowska Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego zorganizowała międzynarodową konferencję poświęconą twórczości artystycznej i pedagogicznej prof. Krystiana Lupy. Wzięli w niej udział jego aktorzy, reżyserzy-uczniowie oraz badacze z Polski i Europy. Połączone zostały zatem głosy praktyków, krytyków i badaczy, część wystąpień miało silnie osobisty i emocjonalny charakter, a sam prof. Lupa często dopowiadał własne uwagi i komentarze.

Przedstawiamy Państwu wydawnictwo dokumentujące to niezwykłe i ważne wydarzenie, mając nadzieję, że przywoła atmosferę grudniowych wystąpień i rozmów. Pomogą w tym zapewne bardzo sugestywne fotografie autorstwa Bartka Cieniawy.

„Krystian był dla mnie ojcem, który pomógł mi się zindywidualizować, nazwać siebie i skonsolidować swoje ja artystyczne. Bez niego moja droga inaczej by się potoczyła. Był bardzo krytyczny i bardzo rozumiejący – te dwie siły mnie spinały i dawały ciągłe napięcie do walki o tego trzeciego. Pierwszy to ten, kim jestem, drugi – ten, kogo Krystian czy szkoła sobie wyobrażała, a trzeci to ten, kim chcę być.”
Grzegorz Jarzyna

„To książka – wielogłos, odsłaniający Lupę znanego i mniej znanego – w konstelacji ludzi, lektur, nawracających tematów i obsesji. Otrzymujemy niejednoznaczny i skomplikowany portret reżysera i pedagoga, namiętnego autoperformera i akuszera aktorskich emocji.”
Wanda Świątkowska
miejsce wydania:
Warszawa
rok wydania:
2021
wydawca:
Akademia Sztuk Teatralnych
cena:
40,00 zł
liczba stron:
254
isbn:
978-83-63287-31-3
okładka:
miękka ze skrzydełkami
dodatkowe informacje:
Wymiary: 235 x 165 mm
Redakcja tekstów, wywiady, korekty, noty: Joanna Targoń

Książka tygodnia

Wszyscy o nas mówią
Biblioteka Poezji Współczesnej (WBPiCAK)
Patrycja Sikora

Trailer tygodnia