Nie opuszczaj mnie

autor:
Kazuo Ishiguro
opis:
Szkoła w Hailsham przypomina normalną placówkę, która kładzie nacisk na pobudzanie kreatywności wśród uczniów. Mieszkańcy internatu różnią się jednak od swych rówieśników.
Kathy była wychowanką tajemniczej placówki, w której poznała, a potem zaprzyjaźniła się z Tommym i Ruth. Cała trójka spędza lata swojego dzieciństwa na terenie pensjonatu, do czasu osiągnięcia dorosłości. Każdy z nich przechodzi okres dojrzewania, zakochuje się, przeżywa bunt, doświadcza seksualnych zbliżeń i przyjacielskich więzi. Na początku nic nie wskazuje na to, by mieli być odmieńcami. Jednak przyszłość, która została im już przypisana jest wstrząsająca.
"Nie opuszczaj mnie" jest powieścią science-fiction opowiadającą o tym, że gdzieś w alternatywnej rzeczywistości granice między normalnością, a ingerowaniem w prawa natury zacierają się.
Kathy, Ruth i Tommy wyglądają, zachowują się i przeżywają to, co inne dzieci, a potem nastolatkowie. Miejsce, w którym dorastają przypomina niemalże idyllę, lecz nawet najbardziej perfekcyjna fasada nosi jakąś skazę, a w tym przypadku tajemnice. Uczniowie szkoły w Hailsham mają w przyszłości zostać dawcami organów, do czego zresztą są przygotowywani podczas pobytu w placówce. Kiedy między Tommym i Kathy rodzi się uczucie, oboje wierzą, że uda im się uniknąć przeznaczenia, na które skazany jest każdy absolwent Hailsham. Jednak, czy ludzie powinni bawić się w bogów i wybierać komu pisana jest śmierć, a komu życie? Czy można oszukać z góry nakreślony los?
miejsce wydania:
Warszawa
rok wydania:
2021
wydawca:
Wydawnictwo Albatros
cena:
30.00 PLN
liczba stron:
322
isbn:
9788382153972
okładka:
miękka
dodatkowe informacje:
Tytuł oryginału: "Never Let Me Go"
Tłumacz: Andrzej Szulc
Format: S6

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...