Tajemnicze dziecko

autor:
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)
opis:
Kolejna klasyczna pozycja w nowej, odświeżonej oprawie i nowym znakomitym tłumaczeniu.
Baśń autora "Dziadka do Orzechów" i"Króla Myszy" opowiada o Bogumile i Feliksie, rodzeństwie, które pewnego dnia spotyka w lesie tytułowe dziecko i razem z nim stawia czoło złemu Pepserowi.
Jednak warstwa fabularna to tylko jedna z wielu w tej opowieści. "Tajemnicze dziecko" to niezwykła, niejednoznaczna baśń, którą można odczytywać na różnych poziomach. Opowiada o zwyczajnym świecie, do którego wkrada się magia, o sile wyobraźni i harmonii z naturą jako recepcie na szczęście, o tym, że każdy z nas powinien zachować w sobie coś z dziecka; jest to też wciąż aktualny pamflet na oświeceniowy model edukacji nastawionej wyłącznie na wiedzę encyklopedyczną.
W nowym przekładzie tłumaczka Eliza Pieciul-Karmińska zachowała jak największą wierność oryginałowi, a oprócz tego oczyściła tekst z cenzorskich cięć i nachalnego dydaktyzmu poprzednich tłumaczeń. Niepowtarzalną atmosferę utworu doskonale oddają ilustracje Aleksandry Kucharskiej-Cybuch, odpowiedzialnej za oprawę graficzną m.in. do "Opowieści wigilijnej", "Dziadka do Orzechów" i "Króla Myszy".
Aleksandra Kucharska-Cybuch otrzymała nominację do prestiżowej nagrody BIB za ilustracje do "Tajemniczego dziecka" E.T.A. Hoffmanna.
miejsce wydania:
Poznań
rok wydania:
2014
wydawca:
Wydawnictwo Media Rodzina
cena:
26,10 zł
liczba stron:
80
isbn:
978-83-7278-940-2 / 9788372789402
okładka:
twarda
dodatkowe informacje:
Ilustracje: Aleksandra Kucharska-Cybuch
Przekład: Eliza Pieciul-Karmińska

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

[Nie] dziennik
Jacek Poniedziałek
Jacek Poniedziałek o swoich uzależnie...