Teatr świata – świat teatru. Felietony 2016–2017

autor:
Krzysztof Orzechowski
opis:
Krzysztof Orzechowski zna teatr od tylu podszewek, że każdy jego tekst odsłania kulisy jakiegoś zwykle słabo dostrzeganego problemu. Równocześnie Orzechowski nie jest fundamentalistą, teoretykiem, zwolennikiem jedynej słusznej estetyki.
Reaguje spontanicznie: jeśli coś go zachwyca – to zachwyca, jeśli irytuje – to irytuje. Felietony praktyka, który szuka źródeł awarii i pomyłek, ale z radością wita sukcesy i udane spektakle. Książka dla tych, którzy lubią myśleć o teatrze jako o zwierciadle, w którym przegląda się świat.
Maciej Wojtyszko

Felietony Krzysztofa Orzechowskiego pisane są z miłości do teatru. Autor porusza tematy bardzo różne–czy będą to np. zwyczaje świąteczne, czy los osób niepełnosprawnych–lecz zawsze rozpatruje je w aspekcie sztuki teatralnej.
Czerpiąc z wieloletniego doświadczenia ( aktora, reżysera, pedagoga, dyrektora teatrów), stawia pytania zasadnicze, trudne, nieraz mówi ostro, ale zawsze życzliwie–z troską o dziedzinę sztuki, której poświęcił życie.
Zofia Gołubiew

Od dawna czytam felietony Krzysztofa Orzechowskiego z wielką uwagą. Teraz, zebrane w jeden tom, brzmią jeszcze inaczej. Widać, że jest w nich i zapis otaczającego nas świata, i osobliwa empatia kogoś, kto widział i przeżył wiele. Pisane są na dodatek z tak niemodną dziś elegancją, którą bardzo lubię i cenię.
Książka dla ludzi myślących i wrażliwych.
Józef „Żuk” Opalski

Książka Krzysztofa Orzechowskiego to niezwykła wyprawa nie tylko w cenną i godną utrwalenia przeszłość teatru, ale także w jego równie ważną aktualność.
To właśnie z połączenia tych dwóch czasów – minionego i dzisiejszego – rodzi się głęboki sens jego przemyśleń.
Anna Burzyńska
miejsce wydania:
Kraków
rok wydania:
2017
wydawca:
Wydawnictwo Universitas
cena:
31,15 zł
liczba stron:
168
isbn:
9788324231409
okładka:
miękka ze skrzydełkami
dodatkowe informacje:
Teatr to nie tylko to, co na scenie, ale również to, co za kulisami. Zawsze był lustrem dla wszystkiego, co dzieje się wokół, teraz jest podobnie. Nie tylko w wypowiedziach artystycznych, lecz również w stosunkach wewnętrznych i kondycji organizacyjnej. Teatr tworzą ludzie, którzy są dziećmi otaczającej rzeczywistości. Jaka rzeczywistość, taki teatr.

Książka tygodnia

Teoria tańca w polskiej praktyce
Wydawnictwo Universitas
Hanna Raszewska-Kursa

Trailer tygodnia