W widnokręgu Odmieńca. Teatr, dziecko, kosmogonia

autor:
Krystyna Miłobędzka
opis:

W Biurze Literackim ukazał się wybór szkiców Krystyny Miłobędzkiej, poetki, scenariopisarski i teoretyka sceny dziecięcej, pisanych przez czterdzieści lat. Scala je szczególny tytuł: W widnokręgu Odmieńca. Teatr, dziecko, kosmogonia. Autorka zbioru wierszy Imiesłowy ogniskuje narracyjny nerw wokół teatru Jana Dormana, którego 95 rocznica urodzin przypadała w 2007 roku. 

Szkice stanowią uzupełnienie poświęconej mu w latach dziewięćdziesiątych osobnej monografii. Ten aktor, pedagog, reżyser i dyrektor był prawdziwym człowiekiem – instytucją, który poświęcał się i spełniał w każdej roli, jaką podejmował. Twórca kilkudziesięciu przedstawień i inscenizacji, współpracownik wydziału lalkarskiego wrocławskiej PWST i teatrów amatorskich, projektant scenografii i oprawy muzycznej do lwiej części swych spektakli, a także publicysta, który piórem walczy o kształt współczesnego teatru we wszystkich mediach. Miejsce i zasługi wybitnego artysty są porównywalne do postaci Grotowskiego czy Kantora.

Od 1989 roku przyznawana jest nagroda jego imienia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie teatru dla dzieci i młodzieży.

miejsce wydania:
Wrocław
rok wydania:
2008
wydawca:
Wydawnictwo Biuro Literackie
cena:
30,6 zł
liczba stron:
128
isbn:
9788360602775
okładka:
miękka ze skrzydełkami

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia