Adam Szczuciński

Lekarz neurolog i eseista.
Urodził się 1978 roku.
W latach 2014–2018 członek zespołu redakcyjnego „Zeszytów Literackich”. Laureat Nagrody „Zeszytów Literackich” za debiut im. Konstantego A. Jeleńskiego (2003). W 2008 roku nakładem Zeszytów Literackich ukazał się tom jego szkiców Włoskie miniatury. Jego drugą książkę Paradiso w marcu 2021 roku wydało wydawnictwo Próby.
Debiutował w 2001 roku w 73 numerze „Zeszytów Literackich” artykułem pt. „San Michele”. Publikowane na przestrzeni lat minieseje w wydaniu książkowym ukazały się nakładem Zeszytów Literackich w 2008 roku pod tytułem „Włoskie miniatury”. Książka jest poświęcona współczesnym podróżom do Włoch (Wenecja, Florencja, Rzym, Neapol i Sycylia), Hiszpanii i Tunezji. Zawiera opis wędrówek, spotkań z ludźmi, sztuką i literaturą. Pokazuje, jak odnajdywać ślady przeszłości w dzisiejszym krajobrazie Włoch.
„Chciałbym oszukać czas. Odnaleźć ścieżki, którymi wędrowali pisarze. Zobaczyć podobny krajobraz, podobny horyzont. Móc kiedyś powiedzieć, jak Jan Kott: «Parę razy w życiu udało mi się dotknąć tego kawałka materii, od którego zaczynał się świat pisarzy».”
Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...