Alona Szostak

Aktorka.
Absolwentka Instytutu Teatralnego w Moskwie. Pracowała w stołecznym Teatrze im. M. Gogola, później w Wilnie. Od 1992 roku związana z Teatrem Rozrywki – zadebiutowała tu w musicalu Cabaret. Zagrała m.in. w Łotrzycach, Księżniczce Turandot (Adelma), Ani z Zielonego Wzgórza, Evicie, Oceanie Niespokojnym, Tangu Oberiu. 1928 (Tatiana), Na szkle malowane, The Rocky Horror Show (Fantom), Balu u Wolanda (Ida Herkulesowa Wors), Canterville Ghost oraz przedstawieniach dla dzieci i młodzieży: Pan Plamka i jego kot oraz W 80 dni dookoła świata po stu latach.
Jej ciepłą, niespotykaną barwę głosu i dramatyczną interpretację podziwiali widzowie Szwagierek. Dwie odmienne, ale równie wyraziste postaci stworzyła w spektaklach Rent (Mimi) oraz Spin – musical (Regina).
Dzisiaj gra w rock-operze Jesus Christ Superstar oraz musicalach: Skrzypek na dachu, Dyzma – musical (Nina Kunicka), West Side Story (Anita), Jekyll & Hyde (Emma Carew) oraz Producenci (jedna z Trzech Jurnych Staruszek). Rola położnej Fancy w Położnicach szpitala św. Zofii przyniosła jej propozycję zagrania w kolejnym spektaklu Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki - w grudniu 2011 odbyła się premiera sztuki W imię Jakuba S. (Teatr Dramatyczny w Warszawie) ze świetnie ocenionym udziałem chorzowskiej aktorki.
Przejmująco śpiewa w spektaklu KRZYKU według Jacka Kaczmarskiego; jest solistką w koncertach rozrywkowych i sylwestrowych.
W październiku 2003 roku odbyła się premiera jej pierwszego recitalu, złożonego z piosenek Anny German.
Alona Szostak jest laureatką Nagrody Publiczności na wrocławskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej (2000) oraz Festiwalu „Tańczące Eurydyki” im. A. German (2003).
Aktorka zagrała w filmie fabularnym Ewa I. Villqista.
Za rolę Położnej Fancy w Położnicach szpitala św. Zofii otrzymała Nagrodę Artystyczną ZŁOTA MASKA 2012. W październiku 2012 r. aktorka uhonorowana została statuetką "Chłopca z łabędziem" – Nagrodą Prezydenta Chorzowa w dziedzinie kultury.

rk
Źródło: Teatr Rozrywki w Chorzowie

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia