Bernard Hanaoka

Reżyser teatralny, aktor, projektant, dyktator mody i kostiumolog.
Urodzony w 1949 r. w Mandżurii, jego ojciec był Japończykiem, a matka pochodziła z rodziny niemiecko-włoskiej. Wkrótce po narodzinach został porzucony przez ojca, który związał się z Japonką, by podtrzymać ciągłość rodu, która zgodnie z tradycją nie mogła być zachowana w przypadku związku z cudzoziemką. Wychowywał się początkowo w Harbinie, który był skupiskiem Polonii[3].

Do Polski trafił wraz z matką i ojczymem, Polakiem. Rodzina osiadła w Szczecinie, ale wkrótce ojczym otrzymał informację, że wieści o śmierci jego poprzedniej żony i ich dzieci w czasie wojny były błędne. W związku z czym ojczym odszedł do dawnej rodziny, a Hanaokę wychowywała matka, która pracowała jako tłumaczka i anglistka. Z czasem wraz z matką przeniósł się do Krakowa, a potem do Warszawy[3].

W 1964 r. zadebiutował w Teatrze Żydowskim w spektaklu Idy Kamińskiej „Zasypać bunkry”. Na scenie TŻ występował do 1973 r. pod pseudonimem Bernard Ford[3]. W 1976 ukończył studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, ale pierwszy spektakl Fircyk w zalotach wystawił już w 1974 roku w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie[3]. W latach 1970. i 1980. pracował m.in. w Teatrze Dramatycznym im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu i Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.
W latach 90. zajmował się projektowaniem kostiumów do sztuk teatralnych.
W 1987 r. został projektantem mody, wypuszczając pierwszą własną kolekcję. W Warszawie otworzył Galerię Hanaoka, w której sprzedawał kolekcje własne oraz młodych projektantów i organizował pokazy mody, jednak specjalizacja w modzie męskiej nie była sukcesem rynkowym. W latach 1990. projektował kostiumy do spektakli teatralnych, m.in. Teatru Dramatycznego w Białymstoku i teatrów warszawskich[3]. Był konsultantem policji ds. nowych wzorów mundurów[4], które wprowadzono w 2009 roku[3]. Projektował także ubrania dla reprezentacji Polski na igrzyska olimpijskie.

Źródło: Wikipedia

Książka tygodnia

Macbeth
Wydawnictwo Dolnośląskie
Jo Nesbø

Trailer tygodnia