Jerzy Kozakiewicz

Aktor teatralny i filmowy.
Jerzy Kozakiewicz
Urodził się 10 lutego 1929, zmarł 11 lipca 2006 w Warszawie.
W 1953 ukończył szkołę filmową w Łodzi. W tym samym roku ostał zaangażowany przez Kazimierza Dejmka do łódzkiego Teatru Nowego. Na deskach tego Teatru zadebiutował w sztuce Emila Zegadłowicza "Domek z kart" w reżyserii Janusza Kłosińskiego.
W Łodzi Kozakiewicz grywał u tak uznanych reżyserów jak Kazimierz Dejmek ("Łaźnia" Władimira Majakowskiego, "Noc listopadowa" Stanisława Wyspiańskiego, "Święto Winkelrida" Jerzego Andrzejewskiego i Jerzego Zagórskiego) i Bohdan Korzeniowski ("Don Juan" Moliera). W 1958 przeniósł się do Teatru Narodowego w Warszawie, w którym dyrekcję objął Wilam Horzyca. Z tego okresu pochodzą jego role między innymi w Wieczorze Trzech Króli Szekspira, "Widok z mostu" Arthura Millera, "Żywym trupie" Lwa Tołstoja, "Matce Courage i jej dzieciach" Bertolta Brechta. W 1962 przeszedł do warszawskiego Teatru Klasycznego, kierowanego przez Jerzego Kaliszewskiego. W tymże teatrze zagrał między innymi w takich sztukach jak: "Róża" Stefana Żeromskiego czy "Wassie Żeleznowej" Maksyma Gorkiego. W latach 1972–1976 grał w Teatrze Rozmaitości ("Pruski mur" Witolda Zalewskiego, "Horsztyński" Juliusza Słowackiego, "Sława i śmierć Joachima Murietty" Pabla Nerudy), a od 1976 do 1979 w warszawskim Teatrze Studio.
Poza teatrem miał w swoim dorobku wiele ról filmowych. Pod koniec życia zajął się kupnem, renowacją i sprzedażą antyków. Został pochowany na Cmentarzu Prawosławnym na Woli.

rk
Źródła: Wikipedia, Filmpolski

Książka tygodnia

Street Art. Wielcy artyści i ich wizje
Wydawnictwo ARKADY
Alessandra Mattanza

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...