Leokadia Serafinowicz

Aktorka, reżyserka, scenografka, autorka adaptacji teatralnych i scenariuszy filmowych.
Leokadia Serafinowicz - urodziła się 21 lutego 1915 roku w Janowie, zmarła 24 listopada 2007 w Poznaniu (pochowana w Puszczykowie).
Aktorka, reżyserka, scenografka, autorka adaptacji teatralnych i scenariuszy filmowych, wieloletnia dyrektorka Teatru Lalki i Aktora `Marcinek` w Poznaniu, twórczyni polskiej lalkowej opery folklorystycznej, inicjatorka lalkowych musicali dla dzieci.
W 1936 roku zdała maturę w Państwowym Gimnazjum im. Elizy Orzeszkowej w Wilnie. Aktorstwa uczyła się jeszcze podczas wojny w działającym konspiracyjnie Studiu Dramatycznym Mieczysława Szpakiewicza. Studiowała malarstwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Stefana Batorego a następnie na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom artysty malarza uzyskała w 1951 roku. Dyplom aktora lalkarza uzyskała w 1954 roku, a uprawnienia zawodowe reżysera teatru lalek w 1960 roku.
Od 1948 do 1956 roku, najpierw jako aktorka lalkarka, później jako asystentka Władysława Jaremy, aż wreszcie jako samodzielny reżyser pracowała w Teatrze `Groteska` w Krakowie.
W 1960 została dyrektorem i kierownikiem artystycznym Teatru Lalek `Marcinek` w Poznaniu, w którym pracowała nieprzerwanie przez dwadzieścia lat. Stworzyła teatr, w którym bardzo ważną rolę odgrywał artysta plastyk, nie mniejsza przypadała również reżyserowi, a często inscenizatorowi. Bardzo ważne było dla Serafinowicz tworzenie teatru oddziaływającego na wyobraźnię i emocje poprzez obraz.
W swych działaniach zawsze na czoło wysuwała rolę edukacyjną sztuki. Dbała o stały kontakt Teatru ze środowiskiem uniwersyteckim. Sama w latach 1976-79 wykładała w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie prowadziła zajęcia dotyczące teatru dla dzieci i młodzieży.

redakcja: Adante
Źródło: Zbiorowisko

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...