Marek Zákostelecký

Czeski reżyser i scenograf.
Ukończył scenografię na Wydziale Teatralnym DAMU Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze.
Przez 20 lat pracował w teatrze DRAK w Hradec Králové we wschodnich Czechach – jednej z najważniejszych scen lalkowych w kraju, znaczącej również w kontekście międzynarodowym. W teatrze DRAK razem z reżyserem Jakubem Kroftą (obecnie dyrektorem artystycznym Wrocławskiego Teatru Lalek) przygotował wiele ciekawych, cenionych przez znawców przedstawień, mających bardzo duży wpływ na obecny kształt tego teatru.
Wielokrotnie nagradzany za swoje scenografie przygotowywane dla teatrów lalkowych i dramatycznych m.in. do spektakli: „Ostatnia sztuczka Georges’a Mélièsa” oraz „O szczęściu i nieszczęściu” Teatru DRAK z Hradec Kralove w Czechach, „Kino Palace” Teatru LALKA z Warszawy.
Od 2003 roku również reżyseruje spektakle teatralne, do których sam projektuje scenografię, lalki i kostiumy. Do najgłośniejszych i najczęściej nagradzanych w Polsce należą:
„Kino Palace” Teatru „Lalka” z Warszawy: Grand Prix międzynarodowych festiwali „Korczak” w Warszawie, „Spotkania” w Toruniu, ogólnopolskiego festiwalu w Opolu, Nagroda Jury Dziecięcego w Bielsku-Białej,
„Wąż” Wrocławskiego Teatru Lalek: Grand Prix i Nagroda Jury Dziecięcego festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu oraz Grand Prix międzynarodowego festiwalu „Maskarada” w Rzeszowie.
Pracował dla teatrów lalkowych i dramatycznych w Czechach, Danii, Australii, Stanach Zjednoczonych i Polsce (m.in. „Lalka” i „Guliwer” z Warszawy, „Baj Pomorski” z Torunia, „Pinokio” z Łodzi).
Jego spektakle prezentowane są na całym świecie, zdobywając uznanie zarówno krytyków, jak i publiczności.

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia