Marian Opania

Aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, radiowy, dubbingowy, artysta kabaretowy
Urodził się 1 lutego 1943 w Puławach.
Jeszcze w czasie studiów na PWST w Warszawie, zadebiutował w filmie "Miłość dwudziestolatków" ("Amour a vingt ans"). Debiut na scenie teatralnej przyszedł później, po zakończeniu studiów, 10 października 1964 roku. Przez następne trzynaście lat Marian Opania był związany z Teatrem Klasycznym w Warszawie. W 1970 roku za role w filmach "Skok" i "Sąsiedzi" otrzymał Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego dla najlepszego młodego aktora roku, przyznawaną przez tygodnik "Ekran". Jego najwybitniejsze role to monodram "Moskwa-Pietuszki" Wienedikta Jerofiejewa i rola redaktora w "Człowieku z marmuru" Andrzeja Wajdy. Zagral w ponad siedemdziesięciu przedstawieniach.
Imponujący jest także jego dorobek w Teatrze Telewizji, gdzie wziął udział w prawie stu spektaklach w reżyserii m. in. Tadeusza Kutza, Jerzego Antczaka, Pawła Trzaski, Tomasza lengrena, Roberta Glińskiego, Zygmunta Hübnera, Laco Adamika, Tomasza Zygadły, Barbary Borys-Damięckiej, Gustawa Holoubka, Edward Diewoński i Juliusz machulski.
Jest jednym z najbardziej pracowitych aktorów Teatru Polskiego Radia, w którym zagrał wokoło dwustu przedstawieniach (w tym serial radiowy Każdy żyje jak umie, czyli skąd się wzięli "Sami swoi”) u takich reżyserów jak: Waldemar Modestowicz, Janusz Kukuła, Jan Warenycia, Wojciech Markiewicz, Janusz Zaorski, Tomasz Man i wielu innych.
Od ponad dwudziestu lat Marian Opania związany jest z warszawskim Teatrem Ateneum, gdzie poza rolami dramatycznymi zachwyca interpretacją piosenek i songów w muzycznych spektaklach "Wysocki", "Brel" i "Hemar" - jak "Lot Moskwa - Odessa", "Cukierki dla panienki mam" czy "Amsterdam".
Jest także aktorem w kilkudziesięciu tytułach filmowych, serialach i dubbingach.

rk
Źródła: Wikipedia, Filmpolski, e-teatr

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...