Michał Kula

Aktor teatralny, telewizyjny, filmowy i dubbingowy, reżyser.
Urodził się 12 stycznia 1955 w Będzinie.
Absolwent warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Dyplom uzyskał 5 stycznia rolą w spektaklu „Henryk IV” Williama Szekspira w reż. Jana Kulczyńskiego
Pracę rozpoczął w Teatrze Nowym w Poznaniu rolą Petenta w spektaklu „Łaźnia” Włodzimierza Majakowskiego w reż. Izabelli Cywińskiej (7 maja 1978).
W 1981 przeniósł się do Teatru Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, gdzie zagrał m. in. Tadeusza w „Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza w reż. Bogdana Augustyniaka (22 marca 1981), Cyryla w „Iwonie, księżniczce Burgunda” Witolda Gombrowicza w reż. Bogdana Augustyniaka (6 czerwca 1981), Jocę Škokiča (Hamlet) w „Przedstawieniu "Hamleta" we wsi Głucha Dolna” Ivo Brešana w reż. Jana Sycza (17 października 1981) i Tirania w „Poskromieniu złośnicy” Williama Szekspira w reż. Wojciecha Zeidlera (7 maja 1982).
Sezon 1982-83 rozpoczął w „Kopciuchu” Janusza Głowackiego w reż. Wojciecha Zeidlera (28 listopada 1982) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu gdzie występował do 1984.
Od 1994 do dziś pracuje w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, w którym zagrał wiele interesujących ról.
Na częstochowskiej scenie Michała Kulę można zobaczyć w następujących spektaklach:
Hanran: "Poniżej pasa", Richard Dresser, reż. Andre Hubner-Ochodlo,
Iwan Niuchin, Łuka: "Czechow: żarty z życia" wg A. Czechowa, reż. Andrzej Bubień,
Paszczak, Piżmowiec: "Kometa nad Doliną Muminków", adaptacja i reżyseria- Igor Gorzkowski,
Szmuel Sprol:"Sprzedawcy gumek" Hanocha Levina w reż. Andrzeja Bartnikowskiego,
Grabarz - "Hamlet", William Szekspir, reż, Andre Hubner – Ochodlo,
Byron - "Ostra jazda", Norm Foster, reż. Mirosław Połatyński,
Anioł Stróż, "Przyjazne dusze", Pam Valentine, reż. Jerzy Bończak,
Stanley Gardner – "Mayday", Ray Cooney i Tony Hilton, reż. Jerzy Bończak.

Zagrał w kilku spektaklach Teatru Telewizji:
„Armia Poznań” Jerzego Korczaka (Gen Grzmot Skotnicki) w reż. Henryka Kluby (3 września 1979), „Złodziej w sutannie” Pawła Woldana (Prokurator) w reż. Pawła Woldana (6 października 2008), „Prymas w Komańczy” Pawła Woldana (Major UB) w reż. Pawła Woldana (11 stycznia 2010) i „Wierność” Janusza Kotańskiego, Pawła Woldana w reż. Pawła Woldana (7 czerwca 2010).
W kinie zadebiutowal w „Polskich drogach” w reż. Janusza Morgensterna (1976), grał także m. in. w filmach: „Bez znieczulenia” (1977), „Popielec” (1982), „trzy minuty” (2010) i „Pitbull. Ostatni pies” (2018) oraz w wielu serialach filmowych i telewizyjnych.

Książka tygodnia

Kto ukradł jutro?
Wydawnictwo ALBUS
Olga Ptak

Trailer tygodnia