Milena Pioruńska

Skrzypaczka
Milena Pioruńska ma 14 lat, na skrzypcach gra od 5 roku życia. Kształciła się w klasie skrzypiec prof. Konrada Dragana w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy. Aktualnie jest uczennicą Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza w klasie Kariny Gidaszewskiej.
Brała udział w kursach muzycznych prowadzonych przez Zakhara Brona, Maxima Vengerova, Stefana Tararę, Yaira i Eyala Klessa oraz Bartosza Bryłę. Skrzypaczka występowała jako solistka z takimi zespołami jak: Filharmonia Dolnośląska, Filharmonia Sudecka, Orkiestra Kameralną Archetti, Expressivum Modern, Orkiestra Kawalera de Saint-George oraz Orkiestra Moscow Gnessin State Musical College. Występowała m.in. w Willi Atma w Zakopanem, na Zamku Królewskim i w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w sali kameralnej Filharmonii Berlińskiej, w Audytorium Marcel Landowski w Paryżu, w sali koncertowej Gnessin State Musical College w Moskwie oraz w Konserwatorium Królewskim w Brukseli.
Równolegle odnosi spektakularne sukcesy konkursowe. Do wybranych należą: Grand Prix i nagroda Agaty Szymczewskiej za wyróżniające wykonanie kaprysu podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Młodego Skrzypka Archetti, udział w Finale IV Ogólnopolskiego Konkursu Indywidualności Muzycznych ATMA, Grand Prix VII Młodzieżowego Konkursu Skrzypcowego im. Tadeusza Wrońskiego, oraz Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Vivaldi 337", nagroda specjalna w ramach 28.International Flame Competition w Paryżu oraz I nagroda i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Nicolo Paganiniego na XV Międzynarodowym Konkursie „Młody Paganini".
Milena należy do grona stypendystów Rotary Club we Wrocławiu oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci w Warszawie. Otrzymuje Stypendium Prezydenta Miasta Wrocławia, Legnicy oraz Fundacji Edukacji Międzynarodowej.
W 2019 roku Milena została laureatką XVI edycji Programu Stypendialnego "Młoda Polska" Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia