Miro Gavran

Dramaturg, pisarz i reżyser teatralny.
Urodził się 3 maja 1961 w Chorwacji.
Otrzymał kilkanaście nagród literackich i teatralnych, w 1999 roku uznany został za najlepszego dramatopisarza Europy Środkowej i nagrodzony międzynarodową nagrodą „Central European Time”, przyznawaną przez międzynarodowe jury w Budapeszcie. W 2003 roku otrzymał prestiżową EUROPEAN CIRCLE AWARD w dziedzinie kultury. Jego utwory przetłumaczono na siedemnaście języków. Jest też pierwszym chorwackim autorem granym w Stanach Zjednoczonych. Ma swój fan club, a na Słowacji co roku odbywa się festiwal jego sztuk – GAVRANFEST.
Gavran studiował dramaturgię w Akademii Teatru, Filmu i Telewizji w Zagrzebiu, a następnie pracował w teatrze, najpierw jako dramaturg (1986-1989), a potem jako dyrektor artystyczny (1989-1992). W latach 1990-1992 kierował własnym projektem „Współczesny Dramat Chorwacki” i redagował serię „Biblioteka Dramatu”. W latach 1993-1996 wydawał magazyn literacki „Plima”. Od 1990 roku prowadzi szkołę kreatywnego pisania dramatu i prozy. W 1995 roku założył w Zagrzebiu Teatr Epilog, z którym stale współpracuje jako dramatopisarz. Próbował także reżyserować własne sztuki. Wspólnie z żoną, aktorką Mladeną Gavran, założyli w roku 2002 Teatr GAVRAN.
Miro Gavran napisał kilka powieści dla dorosłych i młodzieży, kilka słuchowisk radiowych i scenariuszy filmowych, ale jego główny dorobek stanowią sztuki teatralne, których opublikował ponad trzydzieści. Największe sukcesy na scenach teatrów na całym świecie odniosły: Noc bogów, Antygona Kreona, Szekspir i Elżbieta, Miłości George’a Washingtona, Pacjent doktora Freuda, Czechow Tołstojowi powiedział „żegnam”, Mąż mojej żony, Śmierć aktora, Zapomnieć Hollywood, Wszystko o kobietach, Wesoły czworokąt, Hotel Babilon, Jak zabić prezydenta.
W Polsce najwięsze powodzenie na scenie zyskały: Mąż mojej żony, Wszystko o kobietach i Wszystko o mężczyznach.

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...