Rafał Janiak

Dyrygent, kompozytor i pedagog, absolwent Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie.
Urodził się 2 czerwca 1986 w Olsztynie.
Ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie pod kierunkiem Antoniego Wita (2011), a także studia kompozytorskie (również z wyróżnieniem) w klasie Stanisława Moryto (2010) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

We wrześniu 2012 Rafał Janiak zadebiutował na festiwalu Warszawska Jesień, prowadząc koncert z udziałem Orkiestry Filharmonii Narodowej, podczas kolejnej edycji Festiwalu (2013) artysta wystąpił jako dyrygent w koncercie finałowym.

Obecnie pracuje na stanowisku asystenta na swojej macierzystej uczelni. W sezonie 2012/13 był asystentem Antoniego Wita, a w sezonie 2013/14 - Jacka Kaspszyka w Filharmonii Narodowej.

W swoim dorobku posiada wiele nagród zdobytych w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych, wśród nich m.in. I nagrodę I Konkursu Kompozytorskiego im. Jana Pawła II w Warszawie (2007), III nagrodę IV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra” w Częstochowie (2008), a także wyróżnienie w 51. Ogólnopolskim Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda w Warszawie (2010).

W 2017 został laureatem międzynarodowego konkursu kompozytorskiego na operę "Człowiek z Manufaktury".

Źródło: Filharmonia Narodowa, Teatr Wielki w Łodzi

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...